Jak przechowywać rukolę? Przedstawiamy sprawdzone triki

świeża rukola na talerzu

Rukola – choć bardzo smaczna – jest dość trudna w przechowywaniu. Szybko więdnie lub gnije, w zależności od warunków, jakie jej zapewnimy. Są jednak pewne triki na to jak przechowywać rukolę, by dłużej zachowała swoją świeżość.

świeża rukola

Rukola, a właściwie rokietta siewna, to niepozorne warzywo, które pochodzi z Włoch. Na wyjątkowy, dość intensywny smak, w którym pikantność łączy się z orzechową nutą, bez której trudno wyobrazić sobie niektóre potrawy.

Nic w tym dziwnego – rukola spokrewniona jest z rzodkiewką i chrzanem. Jej liście z wyglądu przypominają mlecze, a kryją w sobie sporo witamin i wartości odżywczych.

Maleństwo pełne witamin

Rokietta obfituje w witaminy A, B, C, K, a także aminokwasy siarkowe, kwas foliowy i glukozynole. Ma w sobie kilka razy więcej żelaza i wapnia niż inne liściaste warzywa, na przykład sałata. Jest polecana osobom chorującym na anemię oraz dbającym o linię – w 100 gramach zawiera jedynie 25 kcal.

sałatka z rukolą i figami

Jakby tego było mało, rukolę powinniśmy dołączyć do naszego codziennego menu ponieważ znacznie podnosi odporność i skutecznie zmniejsza ryzyko zakażenia organizmu.

Świeżość smakuje najlepiej

Najchętniej jemy oczywiście świeżą rukolę. Jej liście najlepiej smakują w sałatkach, jako dodatek do pizzy czy makaronu. Sklepowe opakowania zazwyczaj są dość duże i rzadko zakupioną rukolę udaje się od razu zjeść w całości. I choć rukola przypomina sałatę jedynie z wyglądu, to oba te warzywa należy przechowywać bardzo podobnie.

świeża rukola

Przede wszystkim w trakcie zakupu poświęćcie chwilę i miejcie pewność, że dokładnie obejrzycie warzywo. Jeśli pod folią widać przywiędłe lub zgnile liście, lepiej zdecydujcie się na inny egzemplarz. Podobnie jak w przypadku innych liściastych warzyw również rukola szybko się psuje. Jeśli kupimy ją w złym stanie, czas przechowywania będzie znacznie krótszy.

Odpakuj, przepakuj

Po przyniesieniu do domu rukolę należy jak najszybciej wyjąć z opakowania. W opakowaniu szybciej zwiędnie, a jeśli nie usuniemy zgniłych liści, kolejne liście zaczną psuć się właściwie od razu.

Pożółkłych, zwiędłych lub gnijących liści rukoli koniecznie powinniśmy się pozbyć. Dlatego po wyjęciu jej z opakowania dokładnie obejrzyjcie warzywo. Następnie odłóżcie liście, które przeszły selekcję do miski, pojemnika, specjalnej wirówki do sałaty lub zlewu z zatkanym odpływem.

makaron z rukolą

Kolejny etap odpowiedniego przechowywania rukoli to dokładne umycie w chłodnej wodzie.

Mycie to podstawa

W przypadku sałaty, rukoli czy innych liściastych warzywa, sposób hodowania i zbioru powodują, że na liściach często pozostają resztki ziemi czy drobne owady.

Co prawda tego typu produkty kupujemy najczęściej w formie już umytej i gotowej do spożycia, jednak jeśli chcemy dłużej przechowywać rukolę, warto odświeżyć ją w zimnej wodzie.

Najprościej zrobić to przelewając ją zimną wodą lub zanurzając w niej na chwilę. Jeśli trafi nam się niezbyt świeży egzemplarz, do wody można dodać kilka kostek lodu. Taka kąpiel pomoże rukoli odzyskać świeżość i sprawi, że czas przechowywania będzie dłuższy.

Zanurzoną w wodzie rukolę warto przepłukać kilkukrotnie. Pierwszy raz tuż po zanurzeniu, a potem jeszcze raz lub dwa razy w krótkich odstępach czasu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że ziemia opadnie na dno naczynia.

umyta rukola

Niektórzy zalecają też, by do zimnej wody dodać trochę soku z cytryny – to skutecznie przegoni wszelkie owady.

Umyte? Wysuszone!

Jednym z sekretów tego jak przechowywać rukolę jest jej odpowiednie wysuszenie. Dlatego umyte liście koniecznie wyłóżcie na sitko, ociekacz lub papierowe ręczniki. To ważne, by przed tym zanim włożycie sałatę czy rukolę do docelowych pojemników poświęcić chwilę na proces suszenia. Dzięki temu dłużej będzie można przechowywać rukolę i cieszyć się jej pięknym zapachem.

Suche warzywo możemy przetransportować do docelowego pojemnika lub – jeśli do mycia użyliśmy wirówki do sałaty – pozostawić ją właśnie w niej. Na dno dobrze jest nalać nieco wody, ale tak, by liście nie stykały się z nią.

Dzięki zamknięciu rukola dłużej pozostanie świeża, a zimną wodą odpowiednio ją nawilżymy w czasie przechowywania.

pizza z rukolą i szynką

Chłodno, nie za zimno

Kiedy nasza rukola jest już wyselekcjonowana, umyta i sucha, czas przejść do ostatniego kroku. Najpopularniejszą opcją przechowywania rukoli jest umieszczenie jej w lodówce. Niska temperatura umożliwia długotrwałe przechowywanie rukoli, co w tym przypadku oznacza 7 do 10 dni.

Należy jednak pamiętać, że rukola nie może przemarznąć – optymalna temperatura dla niej to ok. 0 stopni Celsjusza. Podobnie jak w przypadku sałaty przemrożona rukola zmienia swoją konsystencję, a liście stają się śliskie i niedobre.

świeża rukola w koszyczku

Dwa sposoby na to jak przechowywać świeżą rukolę

W pojemniku

Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem przechowywania rukoli jest włożenie jej do plastikowego pudełka z pokrywką.

Na jego dno dobrze jest położyć papierowy ręcznik lub jeśli bliska jest Wam idea zero waste – bawełniana lub lniana ściereczka.

Na takim podkładzie umieszczamy zielone liście. Dobrze, by nie stykały się ze sobą i nie dotykały za bardzo ścianek ani wieczka pojemnika.

sałatka z rukolą, papryką i grzankami

Następnie rukolę przykrywamy tym, co na spodzie – czyli albo mokrymi ręcznikami papierowymi, albo zwilżoną ściereczką. To właśnie ta warstwa sprawi, że wilgotne liście dłużej zachowają świeżość.

Całość oczywiście umieszczamy w lodówce. Najlepiej w szufladzie do przechowywania warzyw lub na średniej półce.

W woreczku

Jeśli nie mamy plastikowego pudełka, rukolę możemy przechowywać również w specjalnej torebce na żywność. Tu jednak warto zadbać o to, by rukola miała dostęp do świeżego powietrza.

Niestety tak przechowywana rukola znacznie krócej zachowa swoją świeżość, nawet jeśli włożymy ją do lodówki.

sałatka z rukolą i truskawkami

A może mrożenie?

Ponieważ rukola dość dobrze rośnie w przydomowym ogródku, przy większych zbiorach warto rozważyć jej mrożenie.

Tu również najczęściej korzysta się z dwóch sposobów:

  • mrożenie z oliwą z oliwek

umyte listki rukoli należy pokroić na małe kawałki i umieścić na tacce do mrożenia kostek lodu. Następnie należy zalać je oliwą z oliwek i włożyć do zamrażarki

  • mrożenie w woreczkach do mrożenia 

w tym przypadku postępujemy podobnie jak ze szpinakiem: umytą rukolę trzeba zblanszować, czyli zanurzyć we wrzątku na około 2 minuty. Po tym czasie należy schłodzić w bardzo zimnej wodzie i osuszyć. Całość wkładamy do pojemników lub woreczków do mrożenia żywności i umieszczamy w zamrażarce. Kiedy będziemy chcieli ich użyć, trzeba rozmrozić je w lodówce – w temperaturze pokojowej powstanie nieapetyczna breja.

Mrożoną rukolę można przechowywać w zamrażarce przez kilka miesięcy.

Kategorie:
Jedzenie · Warzywa

Comments are closed.