Jak przechowywać sałatę? Sprawdź nasze sposoby

  • dodał 30 września 2021
  • Polubień!

Działa przeciwnowotworowo, wzmacnia nasz system nerwowy, odkwasza organizm, wspaniale chrupie, a do tego… bardzo szybko się psuje. Na szczęście odpowiednie przechowywanie sałaty – bo o niej właśnie mowa – to nic trudnego. Sprawdź jak przechowywać sałatę, by pozostała świeża przez dłuższy czas.

W sklepach czeka na nas mnóstwo różnych odmian sałaty. Sałata masłowa, sałata lodowa, rukola, roszponka to tylko te najpopularniejsze. Wiosną jako jedna z nowalijek skutecznie poprawia nam humor i smak kanapek, a przez cały rok jest świetnym dodatkiem do dań i sałatek.

Królowa stylu fit

Sałatę lubią zwłaszcza osoby dbające o linię. Nic dziwnego – 100 g tego popularnego warzywa to jedynie 18 kcal! Dodatkowo sałata kryje w sobie liczne składniki odżywcze: bogactwo kwasu foliowego i błonnika, dzięki czemu ogranicza wchłanianie tłuszczów i cukrów. Jest również źródłem witamin z grupy B, E i C, żelaza, potasu i magnezu.

Najchętniej jemy sałatę świeżą. I bardzo słusznie, bo właśnie wtedy ma najwięcej witamin i minerałów. Jednak przy wszystkich swoich zaletach warzywo to ma jedną, dość dużą wadę – przechowywane w nieodpowiednich warunkach błyskawicznie się psuje. Jak przechowywać sałatę, by dłużej została świeża?

Przechowywanie sałaty

Sposobów jest co najmniej kilka, ale w każdym kluczowe są dwa czynniki – odpowiednia temperatura i pierwszy etap przechowywania. Pierwszy etap, czyli bardzo dokładne umycie i osuszenie wszystkich liści.

Temperatura

Niezależnie od wybranego sposobu przechowywania, sałatę zawsze trzymamy w lodówce. Niższe temperatury to idealny sposób na to, by sałata jak najdłużej zachowała świeżość, a jej liście nadawały się do spożycia.

Idealna temperatura do przechowywania wszelkiego rodzaju sałat to 0 stopni Celsjusza. W nowszych modelach lodówek można ją bez problemu utrzymać w specjalnych szufladach.

W starszych lodówkach należy trzymać sałatę na półkach najbardziej oddalonych od zamrażalnika. Jeśli temperatura spadnie poniżej zera i liście się przemrożą, staną się wodniste i przezroczyste, a po odtajaniu śluzowacieją są całkowicie pozbawione wartości odżywczych i nie nadadzą się do spożycia.

Mycie

Podobnie jak szpinak czy jarmuż, również sałata powinna być dobrze umyta przed schowaniem do lodówki. Wszystkie te warzywa, ze względu na sposób wzrostu i hodowli, zawierają sporo ziemi i zanieczyszczeń. A podczas robienia kanapek niewiele rzeczy przeszkadza bardziej, niż drobne robaczki i drobinki ziemi. Najłatwiej wypłukać je wodą.

Mycie sałaty o dużych liściach

Jeśli w naszej kuchni pojawia się sałata masłowa czy sałata lodowa nawet mycie pojedynczych liści nie będzie problemem. Można je pourywać i myć pojedynczo, a jeśli główna jest wyjątkowo świeża, można przygotowywać ją w całości.

Liście sałaty myjemy zawsze w zimnej wodzie. Można opłukać je pod bieżącym strumieniem, można na chwilę pozostawić w misce czy garnku.

Następnie umyte liście wyjmujemy i kładziemy na papierowym ręczniku, który w przechowywaniu sałaty odgrywa niebagatelną rolę.

Sałatowe sushi

Nieco obeschnięte liście sałaty zawijamy dość ciasno w papierowe ręczniki, a następnie w ściereczkę. Tak przygotowany pakunek wkładamy dodatkowo do plastikowej torby, która odetnie dopływ powietrza i przedłuży świeżość sałaty. Całość umieszczamy w lodówce.

Mycie sałaty o drobnych liściach

Jeśli mamy do czynienia z odmianami o drobniejszych liściach, jak roszponka czy rukola, mycie możemy przeprowadzić na durszlaku lub sitku. Dzięki temu dokładnie usuniemy wszystkie zanieczyszczenia, ale nie będziemy musieli martwić się, jak utrzymać je pod strumieniem wody.

Po odsączeniu nadmiaru wody durszlak umieszczamy w garnku i przykrywamy pokrywką, a następnie Wkładamy do lodówki.

Mycie w wirówce

W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego znaleźć można specjalne wirówki ułatwiające mycie i suszenie sałat. W wielu domach służą one również do jej przechowywania.

Dzięki specjalnej konstrukcji listki szybko stają się czyste i suche. A sztywna forma i szczelna pokrywa sprawiają, że pojemnik staje się świetnym miejscem, w którym sałata zachowa świeżość, zielone liście i wartości odżywcze.

Odwirowana = przechowywana?

Jak przechowywać sałatę w wirówce? To zdecydowanie jeden z najprostszych sposobów. Dzięki swojej budowie wirówka nadmiar wilgoci i zapewnia sałacie odpowiednią cyrkulację powietrza. Po umyciu wystarczy zostawić sałatę w środku i umieścić ją w lodówce.

Sałata przechowywana w taki sposób może być przechowywana nawet do 10 dni, a jej liście przez długi czas zachowają chrupkość.

Sposobem pośrednim między przechowywaniem sałaty w wirówce, a zawijaniem jej w ręcznik, jest przechowywanie sałaty w plastikowym pojemniku.

Jak przechowywać sałatę w pudełku?

Metoda ta przewiduje użycie ręczników papierowych, których zadaniem będzie oddzielenie wchłonięcie wilgoci, której nadmiar prowadzi do brązowienia liści.

Na początku świeża sałata musi być dokładnie umyta. Oczyszczamy pod wodą liść po liściu, nie odrywając ich od główki.

Następnie delikatnie ją osuszamy na sitku lub durszlaku, a następnie wkładamy do specjalnie przygotowanego plastikowego pojemnika. Powinien on być na tyle duży, by sałata nie była zgnieciona, a listki miały wystarczająco dużo miejsca.

Ręczniki to podstawa

Dno pojemnika wykładamy papierowymi ręcznikami. Pochłoną nadmiar wody i sprawią, że sałata będzie mogła być przechowywana dłużej.

Na ręcznikach umieszczamy sałatę, którą przykrywamy kolejną warstwą ręczników. Cały pojemnik zamykamy i wkładamy do lodówki. Plastik i ręczniki pomogą zachować odpowiednią wilgotność, a sztywne ścianki uchronią sałatę przed urazami mechanicznymi.

A jeśli przypadkiem nie mamy pod ręką ani papierowych ręczników, ani plastikowego pojemnika, możemy spróbować jeszcze jednej metody przechowywania sałaty.

Najprostsza opcja

Umytą i osuszoną główkę wystarczy umieścić w foliowej torebce. Nadmuchujemy ją i szczelnie zamykamy. Możemy w tym celu użyć gumki-recepturki lub spinacza.

Dwutlenek węgla zawarty w oddechu pozwoli przedłużyć świeżość warzywa, choć jest to zdecydowanie najmniej skuteczna metoda.

Jak długo można przechowywać sałatę?

Każda z opisanym metod pozwoli przedłużyć świeżość sałaty. We wszystkich przypadkach powinna być ona dobra do zjedzenia w ciągu 7 dni. Ale w zależności od sposobu przechowywania, wygląd sałaty może się różnić:

  • najmniej trwała jest metoda z nadmuchiwanym woreczkiem. Niestety w tym przypadku zepsują się wszystkie liście i całą sałatę trzeba będzie dość szybko wyrzucić
  • metoda z zawijaniem pojedynczych liści w ręczniki papierowe również niesie ze sobą prawdopodobieństwo gnicia wszystkich liści i wyrzucenia całej główki
  • najlepsza metoda to przechowywanie sałaty w pudełku lub w wirówce. Dzięki odpowiedniej przestrzeni możliwe jest usunięcie gnijących liści i uratowanie pozostałych przed wyrzuceniem.
Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.