Czy można mrozić jarmuż? Mrożenie jarmużu krok po kroku (Instrukcja)

Mrożenie warzyw – zwłaszcza tych zielonych – zaczyna być niemal tak samo popularne jak mrożenie warzyw i owoców. Opisywaliśmy już jak mrozić szczaw i szpinak, dziś opisujemy mrożenie jarmużu.

Mrożenie jarmużu: moda na zielone

Choć jarmuż znany i doceniany był już w starożytności, w Polsce długo służył raczej do ozdoby dań i półmisków. Od niedawna stał się jednak warzywem bardzo modnym i popularnym w licznych fit dietach, a stosowanie go w codziennym menu ułatwia mrożenie jarmużu.

Jarmuż ma wiele wspólnego z… kapustą i brokułem! Jest skarbnicą przeciwutleniaczy: pomaga uchronić się m.in. przed rakiem prostaty, płuc czy jelita grubego; zapobiega rakowi piersi i hamuje szkodliwe procesy oksydacyjne.

Wspomaga procesy oczyszczania organizmu, hamuje rozwój m.in. nowotworów piersi, jajnika, okrężnicy czy wątroby. To jednak nie koniec – jarmuż to prawdziwa skarbnica wartościowych substancji. Zawiera m.in. witaminy C, B6 i A, tiaminę, ryboflawinę, niacynę i kwas foliowy. Z minerałów warto wspomnieć o wapniu, żelazie, magnezie, fosforze, potasie czy cynku.

Dla kogo jarmuż?

Jarmuż do swojej diety powinny włączyć wszystkie osoby z chorobami serca. Dzięki swojemu składowi to warzywo wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego i wpływa na obniżenie ciśnienia. Witamina C (w dawce, którą przebić mogą tylko papryka i natka pietruszki) uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne. Hamuje też utlenianie złego cholesterolu i pomaga uniknąć anemii.

Ze względu na obecność szczawianów jarmużu powinny unikać osoby chorujące na kamicę szczawianową. Z kolei goitrogeny sprawiają, że nadmiar jarmużu w diecie doprowadzi do zaburzenia syntezy hormonów tarczycy lub przerostu tego gruczołu.

Jak jeść jarmuż

Jarmuż możemy przygotować na wiele sposobów. Tak jak szpinak – można go podsmażyć lub zblanszować. Może być dodatkiem do dań z ryżem czy makaronem. Świetnie uzupełnia sałatki i zielone koktajle. A po upieczeniu zastąpi chipsy wszystkim dbającym o linię.

Mrożenie jarmużu – od czego zacząć

Sezon na to zielone warzywo zaczyna się na jesień i trwa przez całą zimę. Młode liście są smaczne i kruche. Najlepiej smakują po przymrozkach – jarmuż świetnie znosi temperaturę nawet -15 stopni.

Zbierając jarmuż przeznaczony do mrożenia warto zbierać zielone, pozbawione plam i ubytków liście. Konieczne jest usunięcie zgniłych i uszkodzonych okazów, by nie zaszkodziły one jakości reszty zbiorów.

Po selekcji konieczne jest umycie jarmużu. Do wody można dodać odrobinę octu – pomoże usunąć wszelkie drobinki. Następnie osuszamy liście – na durszlaku lub za pomocą papierowych ręczników. Dalej jarmuż dzielimy na mniejsze kawałki – liście odrywamy od łodyg i rwiemy.

Kolejnym krokiem jest blanszowanie jarmużu.

Roślinę trzeba zanurzyć we wrzątku na mniej więcej minutę. Najlepiej robić to na łyżce cedzakowej lub durszlaku. Po blanszowaniu konieczne jest pozostawienie szczawiu by obciekł. Można go zostawić na 1 czy 2 godziny na sitku lub durszlaku, by cała nagromadzona woda spłynęła do podstawionego naczynia.

Cała procedura jest niemal identyczna jak w przypadku mrożenia szpinaku czy mrożenia szczawiu.

Sprawdzone sposoby na mrożenie jarmużu

Po tym czasie możemy w końcu przystąpić do mrożenia.

Jarmuż można mrozić na kilka sposobów:

Sposób pierwszy

Pocięte liście jarmużu umieszczamy w foliowych woreczkach i staramy się usunąć z nich jak najwięcej powietrza. Takie pakunki umieszczamy w zamrażarce.

Sposób drugi

Wykorzystuje do zamrożenia foremki na muffinki. Najlepsze są te silikonowe, bo łatwo wyjąć z nich zawartość.

Po wstępnym zamrożeniu w foremkach jarmuż można włożyć do większych pojemników (np. po lodach).

Sposób trzeci .

Ostatnia opcja na mrożenie jarmużu to jego zblendowanie lub duszenie. Tak zamrożona roślina świetnie sprawdzi się podczas przygotowania np. shake’ów czy zielonych koktajli.

Rozmrażanie jarmużu

A jak rozmrozić jarmuż?

Nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Wyjęte porcje po prostu wrzucamy na patelnię lub do garnka i czekamy, aż roślina wróci do pierwotnej formy.

Zebrany w odpowiednim momencie, dobrze przygotowany i właściwie zamrożony jarmuż będzie nie tylko świetnym uzupełnieniem codziennej diety, ale też idealnym źródłem witamin i minerałów. Mamy nadzieję, że naszą instrukcją mrożenie jarmużu ułatwi przygotowanie tego przysmaku.

Kategorie:
Jedzenie · Warzywa

Comments are closed.