Jak przechowywać sushi? Sprawdź nasze sposoby

Sushi to prawdziwe arcydzieło wizualne i smakowe. Stworzone na Dalekim Wschodzie, szturmem podbiło podniebienia mieszkańców całego świata. Kiedyś elitarne i niszowe, dziś można bez trudu kupić je nie tylko w restauracjach, ale również w popularnych dyskontach. Coraz częściej przygotowujemy je również w domu. Jemy je bardzo chętnie, ale czy wiemy jak przechowywać sushi?

Tajemnice sushi

Klasyczne sushi to absolutnie niepowtarzalny smak kuchni japońskiej. W oryginalne do jego zrobienia wykorzystuje się tylko i wyłącznie świeże produkty.

W przypadku sushi wyróżnia się kilka standardowych i tradycyjnych połączeń smakowych. Kluczowym składnikiem zawsze jest odpowiedni rodzaj ryżu przygotowywany z pomocą specjalnej zaprawy. W jej składzie znaleźć można odpowiednie proporcje octu, cukru, soli i tajemnych dodatków, będących sekretem prawdziwych mistrzów sushi.

Niebagatelną rolę w przypadku sushi odgrywa także sos – często to od niego zależy jaki smak finalnie będzie mieć dany kawałek.

Każde inne, wszystkie smaczne

Jako dodatków do sushi można użyć praktycznie wszystkiego, jednak najczęściej są to owoce morza, surowe ryby, warzywa czy tofu. W dużej mierze od tego co znajdzie się w środku naszego sushi zależy to, jak możemy je przechowywać.

Czy można przechowywać sushi w lodówce?

Mistrzowie sushi zapytani o termin jego przydatności do spożycia odpowiadają, że takiego po prostu nie ma. Oryginalnie sushi przygotowywane jest tuż przed podaniem, z wykorzystaniem wyłącznie ze świeżych składników. Wszystkie jego porcje powinno się zjeść maksymalnie w ciągu 3 godzin.

Klasyczne standardy

W klasycznych restauracjach w Japonii mistrzowie robią sushi na oczach klientów, którzy mogą śledzić wszystkie przygotowania do podania azjatyckiego przysmaku.

Oryginalne sushi najlepiej zjeść niezwłocznie po przygotowaniu. Ze względu na surowe składniki nie zaleca się jego przechowywania nawet w lodówce.

Nowoczesne wariacje

Zdarza się, że oprócz ryżu i suszonych wodorostów nori do przygotowywania sushi użyte zostają poddane określonej obróbce.

W takim przypadku – zwłaszcza jeśli przygotowujemy sushi samodzielnie w domu i jesteśmy w 100% pewni użytych składników – możesz przechowywać sushi w lodówce.

Najlepiej ułożyć je płasko na talerzu lub w szklanym pojemniku i szczelnie przykryć folią spożywczą. Spowolni to proces obsychania ryżu i nieco wydłuży czas przechowywania potrawy.

Danie nie może być w lodówce zbyt długo – w zależności od źródła maksymalny czas takiego przechowywania to tylko od 12 do 18 godzin.

Uwaga na chłód

Jeśli zdecydujemy się na włożenie sushi do lodówki musimy być świadomi tego, że przechowywanie go tam powyżej 3 godzin wpłynie na smak i konsystencję nie tylko ryżu, ale również ryb, owoców morza czy glonów nori.

Nawet najlepiej przygotowany ryż po włożeniu do lodówki straci swoje właściwości smakowej, a glony nori zrobią się gumowate powodując, że całe danie nie będzie już tak smaczne i nie będziemy go jeść tak chętnie.

Czy można mrozić sushi?

Mrożenie to jeden z najczęstszych i najlepszych sposobów przechowywania przeróżnych produktów. W przypadku większości z nich nie wpływa na właściwości odżywcze czy smak mrożonych rzeczy i potraw – nawet po kilku miesiącach smakują jak świeże.

Mrozimy więc owoce, warzywa, grzyby, a nawet ciasto, np. na pizzę. Jednak w przypadku sushi mrożenie nie jest najlepszym pomysłem.

Inne niż wszystkie

Powody są dwa. Pierwszy to ryż – mrożenie go w ugotowanej formie sprawi, że straci wszystkie walory smakowe i właściwości, które tak trudno osiągnąć w przypadku przygotowania idealnego sushi.

Drugi powód związany jest z pozostałymi składnikami sushi. O ile nie przygotowujemy go z surowych, dopiero co złowionych ryb, jak nakazuje klasyczny przepis, do zrobienia potrawy użyjemy najczęściej mrożonych ryb.

Takie z resztą stosuje się w większości restauracji sushi położonych w głębi lądu. Używane w nich ryby i owoce morza poddawane są głębokiemu mrożeniu tuż po oprawieniu. Hamuje to rozwój bakterii i – w trosce o bezpieczeństwo – wyeliminować ewentualne pasożyty.

Przed podaniem takie ryby są pro prostu rozmrażane, a raz rozmrożonych produktów nie możemy pod żadnym pozorem zamrażać ponownie. Ich zjedzenie mogłoby skończyć się bardzo poważnym zatruciem.

Kupować czy nie kupować?

Przechowywanie zrobionego w domu lub kupionego w restauracji sushi jest problematyczne. A co z takim kupionym w zwykłym sklepie?

W przypadku sushi pochodzącego ze sklepu najważniejsze jest dokładne sprawdzenie daty ważności i ścisłe jej przestrzeganie.

Zaleca się, aby kupione w sklepie sushi przechowywać w lodówce i otworzyć dopiero tuż przed podaniem.

Jak sprawdzić świeżość sushi kupionego w sklepie? Warto dobrze mu się przyjrzeć. Jeśli jest świeże, ryż będzie biały, a ryby czy inne produkty użyte by stworzyć to danie wilgotne.

Pod same drzwi

Jeśli zdecydujesz się na zamówienie sushi z dostawą i nie chcesz go jeść od razu, warto jak najszybciej wyjąć porcje z plastikowych pojemników, w jakich najczęściej jest transportowane.

Znacznie lepiej sprawdzą się szklane pojemniki, w których sushi nie straci smaku i nie zwietrzeje.

Tak jak w innych przypadkach również zamówione sushi należy zjeść jak najszybciej. Jeśli nie jest to możliwe tuż po dostarczeniu, należy przechowywać je w lodówce, oczywiście jak najkrócej.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.