Jak mrozić ciasto na pizzę? | Sprawdzone sposoby na pizzę z zamrażarki

Ten pochodzący z Włoch przysmak uwielbiają dzieci i dorośli na całym świecie. Wiele osób przygotowuje pizzę w domu, samodzielnie wyrabiając ciasto. Czy jednak można mrozić ciasto na pizzę, by przyspieszyć proces jej pieczenia?

Zgodnie z tradycyjnymi, włoskimi przepisami, ciasto na pizzę powinno wyrastać nawet 8 godzin. Jednak w codziennym życiu niezbyt często możemy pozwolić sobie na spędzenie tylu godzin w kuchni. Dlatego też dużo lepszym pomysłem jest zrobienie większej ilości ciasta na pizzę i jego zamrożenie.

Appetizing pizza in the oven, Cooking in the oven.

Czy można mrozić ciasto na pizzę?

Oczywiście, że tak! Podobnie jak warzywa i owoce, grzyby, chleb czy zioła, również ciasto na pizzę w żaden sposób nie ucierpi w procesie mrożenia. Odpowiednio przygotowanie, zamrożone i rozmrożone, pozwoli cieszyć się smakiem domowej pizzy kiedy tylko najdzie nas na nią ochota.

Jak mrozić ciasto na pizzę?

By mrozić ciasto na pizzę potrzebnych będzie kilka rzeczy.

Przede wszystkim ciasto. Najlepiej w nieco większej ilości, by wystarczyło na dłużej. Najlepsze do mrożenia jest ciasto po pierwszym wyrośnięciu, czyli po ok godzinie od wyrobienia.

Kolejnym niezbędnym elementem jest olej lub oliwa. Można stosować taką w sprayu. Znacznie łatwiej będzie ją rozprowadzić po cieście. Jeśli jednak mamy jedynie tradycyjny olej, nim również bez problemu pokryjemy wyrobione porcje.

By mrozić ciasto na pizzę potrzebne będą również odpowiednie pojemniki. Niektórzy mrożą ciasto w plastikowych pojemnikach, jak zwykłe mrożonki. Inni wolą umieścić przygotowane porcje w woreczkach strunowych, które pozwalają na usunięcie maksymalnej ilości powietrza. Dobrze sprawdzi się również zwykła folia spożywcza, jednak warto pamiętać, by użyć przynajmniej 2 jej warstwy, by ciasto nie wyschło.

Jak mrozić ciasto na pizzę w formie kul?

Mrożenie ciasta na pizzę w postaci kul jest chyba najpopularniejszym sposobem.

Przygotowane ciasto dzielimy na porcje odpowiednie do upieczenia finalnego dania.

Każdą z porcji delikatnie smarujemy cienką warstwą oliwy lub oleju. Dzięki temu ciasto nie wyschnie.

Jeśli mrozimy ciasto w woreczkach, umieszczamy w nich naoliwione kule, a następnie usuwamy z nich jak najwięcej powietrza.

Jeśli mrozimy ciasto w pudełkach, po posmarowaniu kul oliwą po prostu umieszczamy je w pojemnikach.

A jeśli mrozimy ciasto w folii spożywczej, po naoliwieniu owijamy kule przynajmniej 2 warstwami folii.

Następnie umieszczamy ciasto w zamrażarce.

Jak mrozić ciasto na pizzę w formie gotowych spodów do pizzy?

Male hands making dough for pizza. Ingredients for pizza and rolling pin in background.

Innym z popularnych sposobów na to, by mrozić pizzę, jest przygotowanie z niej gotowych podkładów. Ten sposób pomaga dodatkowo zaoszczędzić czas, bo po rozmrożeniu ciasto nie wymaga już dodatkowego wyrabiania.

Przygotowane ciasto rozwałkowujemy, delikatnie oliwimy, a następnie owijamy przynamniej 2 warstwami folii spożywczej i umieszczamy w zamrażarce.

By ułatwić sobie mrożenie, warto zafoliowane ciasto położyć na tacy lub desce, którą po kilku godzinach wstępnego mrożenia można usunąć.

Jak mrozić ciasto na pizzę z dodatkami?

Pizzaiolo making pizza, adding black olives and decorating it in restaurant

Jeśli chcemy maksymalnie skrócić czas przygotowania pizzy z mrożonego ciasta, możemy zamrozić pizzę od razu z podstawowymi dodatkami: sosem, serem czy pieczarkami.

W tym sposobie postępujemy jak przy mrożeniu ciasta w formie spodów. Po rozwałkowaniu pokrywamy ciasto sosem, posypujemy serem i dodajemy pieczarki lub mięso. Inne dodatki jak pomidory czy kukurydzę lepiej dodać już po rozmrożeniu pizzy.

Przygotowany spód umieszczamy w zamrażarce bez przykrycia, a po 1-2 godzinach zawijamy w folię i poddajemy finalnemu mrożeniu.

Jak mrozić ciasto na pizzę po podpieczeniu?

Można też spotkać się z mrożeniem ciasta na pizzę po wcześniejszym podpieczeniu. Przygotowany spód wkładamy na 3-5 minut do piekarnika nagrzanego do 220 oC.

Następnie studzimy i mrozimy. Również w tym sposobie na wierzch można położyć podstawowe dodatki.

Homemade pizza with prosciutto, tomato, arugula on black slate board. Top view

Jak rozmrażać ciasto na pizzę?

Jeśli mrozimy ciasto w kulach, ważne jest, by rozmrażać je w lodówce. Jeśli pozostawimy je do rozmrożenia w temperaturze pokojowej, drożdże będą za bardzo pracować i ciasto nadmiernie wyrośnie.

By rozmrozić ciasto na pizzę trzeba umieścić je w lodówce na 8 -12 godzin, a następnie nieco wyrobić. Potem wystarczy uformować pizzę i postępować jak ze świeżo przygotowywanym ciastem.

Ciasto na pizzę z dodatkami lub rozwałkowane w formie spodów można od razu włożyć do piekarnika nagrzanego do 220 oC i piec przez 10-12 minut.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.