Suszenie to jedna z najzdrowszych metod na przedłużenie trwałości owoców i warzyw!
Nie ma więc nic dziwnego w tym, że suszymy najpopularniejsze w naszym klimacie owoce: jabłka, śliwki, gruszki i maliny. Dzięki temu możemy delektować się ich smakiem i korzystać z zawartych w nich składników odżywczych przez cały rok.
Dziś zapraszamy Was na wpis poświęcony suszeniu śliwek.
W zimowe wieczory sprawdzą się doskonale jako samodzielna przekąska, ale też składnik wigilijnego kompotu, baza nalewki albo dodatek do pasztetów, a także różnych dań z drobiu czy dziczyzny. Jak suszyć śliwki w domu?
Znamy aż 3 domowe sposoby, z których możecie skorzystać!
Jakie śliwki najlepiej nadają się do suszenia?
W teorii możemy suszyć każdy rodzaj śliwek. Niektórzy preferują jednak konkretne gatunki. Jako najlepsze wymieniane są najczęściej dojrzałe śliwki węgierki, ale renkloda, opal czy stanley będą po wysuszeniu równie smaczne.
Ważniejsze niż gatunek jest to, żeby śliwki przeznaczone do suszenia były w pełni dojrzałe. Wybierajmy takie o miękkim, pachnącym miąższu pełnym słodkiego soku i cierpkiej skórce pokrytej woskowym nalotem.
Śliwki przeznaczone do suszenia należy dokładnie obejrzeć. Nie mogą być oczywiście zgniłe ani spleśniałe. Powinny być zdrowe, świeże i nieuszkodzone. Ich skórka powinna być jędrna i jednolita, może ewentualnie lekko się marszczyć przy ogonku, jeśli śliwka jest mocno dojrzała. Widząc przebarwienia czy dziwny nalot, lepiej nie przeznaczać takich śliwek do suszenia.
Trzeba też zwrócić uwagę na to, żeby owoce były pozbawione lokatorów. Niektórzy uważają, że można suszyć robaczywe śliwki, bo robaki wychodzą z owoców w trakcie suszenia. Nawet jeśli tak się stanie, to w owocach w dalszym ciągu pozostaną ich odchody.
Teoretycznie nasze zdrowie nie powinno ucierpieć, jeżeli zjemy taki owoc, ale sami przyznacie, że nie jest to ani higieniczne, ani apetyczne.
Przygotowanie śliwek do suszenia
Przed suszeniem dojrzałe i sprawdzone pod kątem ewentualnych uszkodzeń śliwki należy umyć. Możemy to zrobić na sicie pod bieżącą wodą albo skorzystać z innego sposobu – przelać wrzątkiem lub blanszować przez kilkanaście sekund we wrzącej wodzie. Dzięki zanurzeniu śliwek w gorącej wodzie pozbędziemy się woskowego nalotu, który utrudnia odparowywanie wody w trakcie suszenia śliwek.
Po umyciu osuszamy owoce, usuwamy ogonki i drylujemy. Śliwki przepoławiamy i wyjmujemy pestki ręcznie. Dojrzałą śliwkę wystarczy lekko nacisnąć, żeby pękła na pół, ale można również przecinać owoce ostrym nożykiem.
Śliwki możemy suszyć również z pestkami w środku, jednak wygodniejsze jest ich usunięcie przed suszeniem.
Zobacz również metody na suszenie truskawek.
Suszenie śliwek na słońcu
Suszenie na słońcu to najbardziej ekologiczny sposób suszenia śliwek, ale żeby było skuteczne, potrzebujemy kilku dni suchej, słonecznej pogody.
Śliwki suszymy rozłożone na płaskiej powierzchni na ściereczce bądź papierze albo nawleczone na nitkę podobnie jak grzyby. Rozkładamy lub rozwieszamy w ciepłym, suchym i przewiewnym miejscu. Zostawiamy, kontrolując proces suszenia, aż do momentu, kiedy śliwki będą odpowiednio wysuszone.
Czas suszenia będzie zależał od soczystości owoców, temperatury i wilgotności powietrza. Suszenie śliwek tym sposobem zajmie mniej więcej od 4 do 6 dni.
Jak suszyć śliwki w piekarniku?
Suszenie śliwek w piekarniku to kolejna ze sprawdzonych przez nas metod. Śliwki można suszyć zarówno w tradycyjnym piekarniku elektrycznym i gazowym, jak również w nowocześniejszych piekarnikach z funkcją termoobiegu.
Żeby suszyć śliwki węgierki w piekarniku, wystarczy rozłożyć warstwę przygotowanych owoców na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce lub kratce z wyposażenia piekarnika.
Między śliwkami zostawiamy niewielkie odstępy, żeby owoce nie sklejały się ze sobą. Następnie wstawiamy blaszkę do piekarnika nagrzanego do 30-50 stopni Celsjusza. Pierwszy etap suszenia śliwek w piekarniku powinien trwać ok. 4 godziny.
Po upływie tego czasu śliwki studzimy, a następnie wkładamy z powrotem i suszymy w nieco wyższej temperaturze (ok. 60 stopni) przez kolejnych kilka godzin. Susząc śliwki, pamiętajmy o pozostawieniu uchylonych drzwiczek piekarnika! Zapobiega to stracie wartości odżywczych, przypaleniu i nadmiernemu przesuszeniu owoców.
Tymi samymi zasadami kierujemy się przy suszeniu grzybów w piekarniku.
Suszenie śliwek na suszarce elektrycznej
Jak suszyć śliwki na suszarce do owoców i warzyw? To proste! Wystarczy rozłożyć przygotowane do suszenia owoce na sitkach suszarki, wstawić do suszarki i włączyć urządzenie. Warto zacząć od niższej temperatury i stopniowo ją zwiększać.
Jaka temperatura suszenia śliwek w suszarce będzie odpowiednia? Optymalnie będzie to 50-60 stopni Celsjusza. Ciepłe powietrze nigdy nie powinno mieć temperatury wyższej niż 70 stopni!
Jak długo suszyć śliwki w suszarce elektrycznej? Najlepsze efekty osiągniemy, dzieląc proces suszenia na 2 etapy. Każdy z nich powinien trwać ok. 8 godzin, a odstęp między nimi – 1 dzień.
W ten sam sposób możemy wysuszyć śliwki mirabelki.
Twoja śliwa obficie owocuje? Zapoznaj się również ze sposobami na mrożenie śliwek!
Po czym poznać, że śliwki suszone są już gotowe?
Odpowiednio ususzone śliwki mają ciemną, apetycznie błyszczącą i pomarszczoną skórkę. Miąższ nie powinien być zbyt twardy.
Jak przechowywać suszone śliwki?
Suszone śliwki należy przechowywać (podobnie jak suszone grzyby) w szczelnie zamkniętym pojemniku, który stawiamy w ciemnym i chłodnym miejscu. Niektórzy zalecają przechowywanie suszonych śliwek w lodówce.
Do czego używać suszonych śliwek?
Suszone śliwki węgierki są doskonałą samodzielną przekąską.
Możemy również dodawać je do owsianki czy koktajlu, a także potraw mięsnych: pasztetu, pieczeni i dań z drobiu. Suszone śliwki węgierki będą idealnym dodatkiem do wigilijnego kompotu z suszu. Na bazie suszonych śliwek możemy również przygotować nalewkę śliwkową.