Mrożenie gołąbków na 3 sposoby. Jak mrozić gołąbki?

Jest jedno połączenie kapusty, mięsa i pomidorowego sosu, które nieustannie zachwyca smakiem. To gołąbki – kuchnia kojarząca się z obiadami u rodziców lub babci. Wszystko przez to, że przygotowanie gołąbków wymaga sporo czasu, którego tak często nam brakuje. Na szczęście gołąbki można z powodzeniem mrozić – sprawdź 3 sposoby na mrożenie gołąbków.

Międzynarodowy przysmak

Znają je Polacy, znają mieszkańcy Kresów, znają Czesi i Słowacy, znają Niemcy, a nawet mieszkańcy Skandynawii. Choć różnią się nazwą, nadzieniem czy sposobem wykonania, łączy je jedno – przepyszny smak i łatwość, z jaką przychodzi mrożenie gołąbków.

Czy gołąbki można mrozić?

Oczywiście, że tak! I to niezależnie od nadzienia. Oprócz tradycyjnej, mięsnej wersji, gołąbki z powodzeniem nadziewa się m.in. kaszą czy ziemniakami. Także towarzyszący im sos nie jest wcale tak oczywisty – gołąbki jemy zwykle z sosem pomidorowym, ale wybornie smakują też z grzybowym, pieczeniowym czy śmietanowym.

Jak mrozić gołąbki?

Podobnie jak w przypadku pierogów, krokietów czy kopytek gołąbki można mrozić surowe lub ugotowane. Można nawet mrozić poszczególne półprodukty, które po rozmrożeniu wystarczy połączyć w całość.

Oto 3 sposoby na udane mrożenie gołąbków:

Mrożenie surowych gołąbków

Sposób najszybszy, bo właściwie nie wymaga większych przygotowań czy dłuższego czasu. Robiąc porcję gołąbków na obiad, wystarczy po prostu przygotować ich nieco więcej i zamrozić.

W sparzone liście kapusty zawijamy wybrany farsz – warto zrobić to dość ściśle, by potrawa się nie rozpadła. Następnie każdy z przygotowanych gołąbków umieszczamy w woreczkach do mrożenia, owijamy folią spożywczą lub folią aluminiową.

Dzięki temu gołąbki nie posklejają się, a kapusta nie rozpadnie po rozmrożeniu.

Mrożenie obgotowanych gołąbków

Drugi ze sposobów wymaga nieco więcej czasu, ale z kolei dzięki niemu potrawa szybciej będzie gotowa do zjedzenia po rozmrożeniu. To również idealny sposób, gdy zdarzy nam się ugotować za dużo gołąbków na obiad.

Klasycznie przygotowane gołąbki gotujemy – warto zrobić to trochę krócej niż zwykle, by zachowały ładną formę po rozmrożeniu. Ugotowane gołąbki pozostawiamy do ostygnięcia, a kiedy będą już całkiem zimne, umieszczamy je osobno w woreczkach lub owijamy folią.

Również tutaj każda sztukę zawijamy osobno.

Mrożenie półproduktów

W tym sposobie mrozimy jedynie farsz i sos. Kiedy najdzie nas ochota na gołąbki, rozmrażamy oba składniki i przygotowujemy jedynie świeżą kapustę.

Przyspiesza to robienie gołąbków, ale w porównaniu z poprzednimi sposobami zajmuje najwięcej czasu.

A co z sosem?

Jeśli rzeczywiście chcemy zjeść gołąbki „na szybko”, do mrożenia warto przygotować także sos. Przechowujemy go standardowo w pojemnikach lub woreczkach. Warto pamiętać, by podzielić go na odpowiednie porcje – raz rozmrożonego sosu nie można zamrozić ponownie.

Niektórzy zamrażają sos razem z gołąbkami. W tym przypadku gołąbki musza być wcześniej ugotowane, a następnie umieszczone w pojemniku, w którym zalewamy je sosem. Najlepiej, by się ze sobą nie stykały.

Mrożąc gołąbki w ten sposób warto pamiętać, że obecność sosu może po rozmrożeniu wpłynąć na smak całej potrawy.

Jak rozmrozić gołąbki?

Podobnie jak w przypadku mrożenia gołąbków również w kwestii rozmrażania mamy do wyboru kilka opcji:

– rozmrażanie w mikrofalówce

Gołąbki umieszczamy w głębokim talerzu, zanurzone do połowy w wodzie. Mikrofalówkę ustawiamy na tryb rozmrażania i po chwili cieszymy się gotowym daniem

– rozmrażanie w garnku z wodą

Czyli najbardziej tradycyjny sposób. Gołąbki przekładamy z zamrażarki do lodówki, a gdy się rozmrożą gotujemy w wodzie. Można również gotować całkiem zamrożone gołąbki.

– rozmrażanie na patelni

Sprawdzi się szczególnie, kiedy mrozimy gołąbki razem z sosem. Na patelnię wylewamy odrobinę oleju lub klarowanego masła i umieszczamy na niej gołąbki wraz z sosem. Podgrzewamy pod przykryciem

– rozmrażanie w piekarniku

Idealnie sprawdzi się, jeśli mrożone gołąbki zawijamy w folię aluminiową. Nie trzeba ich rozwijać, a jedynie ułożyć w naczyniu żaroodpornym i przez chwilę podgrzewać.

Sos najłatwiej rozmrozić podgrzewając go w garnku. Jeśli na noc przełożymy go z zamrażarki do lodówki, łatwiej będzie go wyjąć z pojemnika czy woreczka. Kiedy gołąbki będą już gotowe, wystarczy polać je podgrzanym sosem.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.