Czy można mrozić krokiety? Mrożenie i rozmrażanie krokietów

Podobnie jak w przypadku pierogów, odpowiedzi na pytanie jak mrozić krokiety jest mnóstwo. Tak naprawdę wszystko zależy od upodobań gotującego. Ale niezależnie od tego jaki sposób wybierzecie, jedno jest pewne. Mrożenie i rozmrażanie krokietów nie ma wpływu na ich przepyszny smak.

Krokiety goszczą w naszych domach najczęściej jako zamiennik pierogów i bardzo dobrze odnajdują się w menu na różne okazje. Te nadziewane kapustą i grzybami pojawiają się na wigilijnym stole. Te z farszem mięsnym są świetnym patentem na smaczny obiad. A te nadziane pieczarkami i serem są idealnym daniem imprezowym.

Jedynym minusem tego przysmaku jest dość długi czas przygotowania. Robienie ciasta, smażenie naleśników, sporządzenie farszu, a potem zawijanie i smażenie jest niezwykle prac i czasochłonne. Zwłaszcza, jeśli tak jak pierogi krokiety też produkujemy w większych ilościach.

Właśnie dlatego idealnym rozwiązaniem jest mrożenie krokietów. Dzięki niemu szybko przyrządzimy pożywny obiad, nawet jeśli będziemy przygotowywać go „w biegu”. A jeśli zdarzy się, że przygotowana dla biesiadników porcja okaże się za duża, mrożenie pozwoli uniknąć marnowania i wyrzucania jedzenia.

Jak mrozić krokiety?

Krokiety nadają się do mrożenia bez względu na nadzienie. Zdecydowanie najwięcej wątpliwości wzbudza mrożona kapusta, ale jeśli będziemy przechowywać krokiety w odpowiednio niskiej temperaturze, nawet ten farsz pozostanie bezpieczny.

Podobnie jak w przypadku mrożenia pierogów (o którym więcej przeczytacie w tym artykule) krokiety można mrozić na kilka sposobów. W zależności od preferencji krokiety możemy mrozić z panierką, bez niej, smażone lub surowe. Zawsze jednak warto pamiętać o tym, by porcjując nasz przysmak mrozić go w ilości odpowiedniej do zjedzenia na jeden raz. Jak wszystkich mrożonek również rozmrożonych krokietów nie możemy zamrozić po raz drugi.

Mrożenie krokietów w panierce

Ta opcja pozwala na otrzymanie po rozmrożeniu dania, które wymaga jedynie podgrzania lub przesmażenia.

W tej wersji krokiety przygotowujemy dokładnie tak, jak do „normalnego” podania. Smażymy naleśniki, nakładamy na nie farsz i zawijamy. Gotowe krokiety obtaczamy w rozmąconym jajku i bułce tartej, a następnie podsmażamy.

Usmażone krokiety układamy na papierowych ręcznikach by wchłonęły nadmiar tłuszczu i pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia.

Nie ma tutaj też znaczenia rodzaj farszu – czy są to krokiety z pieczarkami, szpinakiem, kapustą czy mięsem.

Zimne krokiety układamy partiami np. w plastikowych pojemnikach i wkładamy do zamrażarki.

Rozmrażanie krokietów w panierce

Krokiety mrożone w panierce najlepiej i najbezpieczniej rozmrażać w piekarniku. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że panierka smażona po raz drugi nie przypali się, a całe danie będzie miało tę samą temperaturę.

Jeśli jednak chcemy tak mrożone krokiety przygotować na patelni, dobrze pozostawić je na noc (a przynajmniej na kilka godzin) w lodówce. Dzięki temu odtaja nie tylko naleśnik i panierka, ale również farsz i całość równomiernie podgrzeje się na patelni.

Uwaga! Krokiety mrożone w panierce mogą przy kolejnym smażeniu nadmiernie chłonąć tłuszcz!

Mrożenie krokietów bez panierki

Mrożenie krokietów bez panierowania to zdecydowanie najbardziej polecany sposób. Wszystko przez to, że po rozmrożeniu i przesmażeniu smakują dokładnie tak jak te świeżo zrobione.

Przygotowanie do mrożenia jest dokładnie takie samo – smażymy naleśniki, nakładamy na nie farsz i zwijamy. Tu jednak się zatrzymujemy i tak przygotowane krokiety układamy na tackach lub deskach. Ważne jest, by nie stykały się ze sobą! Dla pewności niektórzy zawijają pojedyncze krokiety w folię spożywczą, ale nie jest to konieczne.

Następnie umieszczamy krokiety w zamrażarce na kilka godzin. Po wstępnym zamrożeniu przekładamy je do pojemników lub woreczków i umieszczamy z powrotem w zamrażarce.

Rozmrażanie krokietów bez panierki

Przed podaniem mrożone krokiety bez panierki wkładamy na całą noc do lodówki. Później postępujemy ja ze świeżo robionymi – obtaczamy w rozmąconym jajku i bułce tartej, smażymy i podajemy na talerzu.

Podawanie krokietów bez rozmrożenia

Jest jeszcze jedna forma rozmrażania krokietów w panierce. A właściwie poddawania obróbce termicznej bez rozmrażania. Możliwości są tutaj dwie:

– zamrożone krokiety wrzucamy na głęboki olej i czekamy chwilę,

– zamrożone krokiety wkładamy do mikrofalówki i ustawiamy odpowiedni program.

Oba sposoby działają, ale są to zdecydowanie opcje dla osób, które naprawdę nie mają czasu na odmrożenie krokietów albo po prostu zapomniały o ich wcześniejszych przełożeniu do lodówki. Tak podane danie będzie smaczne, ale jeśli tylko mamy chwilę, by wcześniej zadbać o własny obiad, to naprawdę warto to zrobić.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.