Jak przechowywać ciasto drożdżowe? Sprawdź, czy robisz to dobrze

  • dodał 2 października 2021
  • Polubień!

Ciasto drożdżowe to podobnie jak ciasta kruche czy ciasto biszkoptowe jedno z najpopularniejszych ciast w naszym kraju. Choć dość łatwo zrobić ciasto drożdżowe, proces ten jest czasochłonny i nie zawsze możemy je przygotować. Na szczęście z powodzeniem możemy przechowywać ciasto drożdżowe. Jak przechowywać ciasto drożdżowe, by móc częściej piec drożdżowe przysmaki?

Surowe ciasto drożdżowe bywa bardzo kapryśne. Wszystko przez drożdże, którym zawdzięcza swoją nazwę i konsystencję. Odpowiednio wyrobione zapewniają miękką i puszystą konsystencję. Ale są również bardzo wrażliwe na temperaturę, a źle przechowywane ciasto drożdżowe może skwaśnieć i nie nadawać się do upieczenia.

Drożdże w roli głównej

Wszystko to sprawia, że ciasta drożdżowego nie można przechowywać w temperaturze pokojowej. Drożdże nieustannie pracują powiększając objętość ciasta. Najlepszym sposobem na zwolnienie tego procesu jest obniżenie temperatury.

Schłodzenie ciasta drożdżowego pozwala na spowolnienie wyrastania, jednak jego całkowite zatrzymanie możliwe jest jedynie przez zamrożenie ciasta.

Chłodno, coraz chłodniej

Jak najlepiej przechowywać ciasto drożdżowe? Metody są różne, w zależności od tego jaki wypiek ma finalnie powstać.

Jednak niezależnie od przeznaczenia naszego ciasta musimy pamiętać, że ciasto drożdżowe jest jednym z produktów spożywczych, które bardzo szybko wchłaniają zapachy i smaki otoczenia. Dlatego ważne jest, by zapewnić szczelne opakowanie.

Surowe ciasto drożdżowe

Idealną opcją jest owinięcie ciasta drożdżowego w folię spożywczą lub przechowywanie go w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Decydując się na pierwszą opcję, warto zawinąć ciasto w dwie warstwy folii. Jeśli będzie jej za mało, może się zdarzyć, że rosnące ciasto rozerwie ją i zacznie wypływać.

Uwaga na objętość

Z kolei w przypadku szczelnego pojemnika dobrze jest nie wpychać jak najwięcej ciasta, tylko zostawić mu nieco przestrzeni. W lodówce nie będzie rosło tak szybko, jak w przypadku temperatury pokojowej, ale ciągle może zwiększyć swoją objętość.

Jak przechowywać ciasto chlebowe?

Przechowywanie ciasta chlebowego to najprostszy proces. Dobrze wyrobione i pozbawione powietrza ciasto zawijamy w folię lub wkładamy do przykrywanego pojemnika.

W tej formie może być w lodówce bez utraty smaku czy właściwości przez 3 do 4 dni.

Przechowywanie ciasta na bułki

Ciasto na bułki, czy to klasyczne, czy słodkie, przed umieszczeniem w lodówce dobrze podzielić na porcje. Jeśli ciasto nie będzie się stykało, łatwiej będzie wyjąć odpowiednią ilość i właśnie ją przygotować.

Żeby uniknąć sklejenia, trzeba oddzielić porcje od siebie. W tym celu idealnie sprawdzi się papier do pieczenia lub folia spożywcza.

Folia, papier, ciasto drożdżowe

Druga opcja jest znacznie szybsza, ale to pierwsza daje możliwość układania porcji piętrowo. Wystarczy tylko oddzielić je papierem i włożyć do lodówki.

Przed pieczeniem należy pamiętać, żeby wyjąć ciasto i odczekać chwilę w temperaturze pokojowej, zanim włoży się je do piekarnika. Dobrze mieć też na uwadze, że ciasto umieszczone w lodówce nawet po zakończeniu wyrastania, może nieznacznie zmienić swoją formę.

Tak przygotowane ciasto na bułki można przechowywać 4-5 dni.

A może mrożone?

Ciasto drożdżowe można spokojnie przechowywać w formie mrożonej. Jak mrozić ciasto drożdżowe? Podzielone na porcje ciasto wystarczy zabezpieczyć folią lub włożyć do szczelnego pojemnika i włożyć do zamrażarki. Bez obawy o jakość i utratę walorów smakowych ciasto może być przechowywane z wykorzystaniem niskiej temperatury maksymalnie 3 miesiące.

Mrozić lepiej większe ilości ciasta, którego nie wykorzystamy w krótkim okresie czasu. Do codziennych wypieków lepiej wykorzystać ciasto przechowywane w lodówce.

Ciasto na pizzę

Ciasto na pizzę możemy przechowywać na kilka sposobów. Jednak niezależnie od tego, jaki sposób wybierzemy, koniecznie pamiętać trzeba o zapewnieniu mu odpowiedniej wilgotności i temperatury.

Ponieważ raczej nie robimy pizzy codziennie, ciasto na ten przysmak zdecydowanie najlepiej zamrozić.

Podobnie jak zwykłe ciasto drożdżowe, ciasto do stworzenia pizzy można przechowywać w zamrażarce foliowych workach, plastikowych pudełkach lub w workach strunowych, które pozwalają na usunięcie największej ilości powietrza.

Kula smaku

Najpopularniejszym sposobem na przechowywanie surowego ciasta, które finalnie ma stać się pizzą, jest przechowywanie go w formie kul. Każdą z porcji ciasta należy spryskać lub posmarować olejem lub oliwą, by nie wyschła ani nie stwardniała. Następnie umieszczamy ją w docelowym worku lub pojemniku i zamrażamy.

Uwaga na objętość!

Kiedy przyjdzie czas na przyrządzenie pizzy, przeznaczone na nią ciasto rozmrażamy w lodówce. Zbyt szybkie przeniesienie go w ciepłe miejsce spowoduje uaktywnienie się drożdży i nadmierne zwiększenie objętości ciasta.

Płasko i szybko

Jeśli mamy więcej miejsca i chcemy szybko rozmrozić ciasto potrzebne do wykonania pizzy, dobrym sposobem będzie mrożenie go we wstępnie rozwałkowanych płatach owiniętych folią spożywczą. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu na ich rozmrażanie – płaskie placki znaczenie szybciej rozmrożą się, niż puszyste kule.

Podpieczone, doprawione

Co ciekawe ciasto do pieczenia pizzy możemy również przechowywać po wstępnym podpieczeniu, ze składnikami lub bez. Dzięki temu z piekarnika wyjmiemy gotowy, pyszny i domowy wypiek.

Szczegółowe instrukcje jak mrozić ciasto drożdżowe, którego chcemy użyć do wypieku pizzy, można znaleźć pod tym linkiem.

A co z gotowymi wypiekami?

Do tej pory omawialiśmy przechowywanie i mrożenie surowego ciasta drożdżowego. A co z jego przechowywaniem po upieczeniu? Okazuje się, że i upieczone ciasto drożdżowe może cieszyć nasze podniebienie dłużej, niż przypuszczaliśmy.

Pieczone w blaszanych formach tradycyjne ciasta drożdżowe, ciasteczka, drożdżówki czy babeczki możemy przechowywać podobnie jak ciasto drożdżowe przed upieczeniem, czyli w lodówce.

Dłużej świeże, dłużej smaczne

Przechowywanie gotowych wypieków jest banalnie proste – wystarczy zawinąć je w folię pożywcza lub umieścić w szczelnych pojemnikach i włożyć do lodówki. Dzięki temu zachowają smak na drugi dzień, a nawet dłużej.

Jeśli decydujemy się na przechowywanie upieczonego ciasta drożdżowego, przed umieszczeniem go w lodówce koniecznie trzeba je wystudzić. Owinięcie ciepłego ciasta folią sprawi, że zmieni się nie tylko konsystencja, ale i smak wypieku.

Upieczone i mrożone?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wypieki z ciasta drożdżowego zamrozić. Jeśli upieczemy zbyt dużo chleba albo bułek, spokojnie możemy umieścić je w zamrażarce.

Bułki przeznaczone do mrożenia wystarczy włożyć do foliowej reklamówki. Chleb, który chcemy zamrozić wcześniej dobrze pokroić. Dzięki temu nie będzie konieczne odmrażanie całego bochenka, a dokładnie takiej ilości pieczywa, jakiej będziemy chcieli użyć.

Wypieki najlepiej mrozić jak najszybciej po upieczeniu. Muszą oczywiście ostygnąć po wyjęciu z piekarnika, ale chleb czy bułki zamrożone w kilka godzin po upieczeniu znacznie lepiej zniosą ten proces niż wypieki, które kilka dni przeleżą w chlebaku czy szafce.

O tym jak mrozić pieczywo pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów, więc zapraszamy do lektury.

Odświeżane ciasta drożdżowego

A co jeśli przegapiliśmy idealny moment i nasze drożdżowe wypieki zdążyły już nieco obeschnąć lub stwardnieć? O ile nie są to ciasta z owocami czy np. rabarbarem, spokojnie możemy nieco je odświeżyć.

W tym celu należy polać ciasto niewielką ilością wody lub mleka i wstawić na chwilę do lekko rozgrzanego piekarnika lub mikrofalówki.

Dzięki temu prostemu zabiegowi ciasto znów będzie miękkie i smaczne.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.