Czy można mrozić ciasto drożdżowe? Instrukcja krok po kroku

Pachnące drożdżówki na śniadanie? A może ulubiony drożdżowy placek do popołudniowej kawy? Jeśli kochasz drożdżowe wypieki wiesz ile czasu zajmuje przygotowanie ciasta. Czy można mrozić ciasto drożdżowe? Oczywiście! Sprawdź jakie to proste.

Ciasto drożdżowe – jak sama nazwa wskazuje – swój wyjątkowy smak i niepowtarzalną strukturę zawdzięcza drożdżom. Mimo, że są one żywymi organizmami, bardzo dobrze znoszą niskie temperatury. Dzięki temu po rozmrożeniu i ogrzaniu naturalnie kontynuują swój podział i bez problemu wyrastają.

Surowe czy pieczone?

Ciasto drożdżowe można mrozić zarówno w surowej formie, jak i po upieczeniu.

W obu przypadkach najlepiej mrozić świeży produkt. Dzięki temu po rozmrożeniu będzie smakował przepysznie.

Zanim jednak przejdziemy do mrożenia, warto pamiętać o trzech ważnych zasadach:
– jeśli mrozimy gotowe, upieczone ciasto, po wyjęciu z piekarnika musimy zostawić je do ostygnięcia
– ciasto mrozimy bez dekoracji. Lukry i polewy mogą nie wyglądać zbyt apetycznie po rozmrożeniu, więc zdecydowanie lepiej dodać je tuż przed podaniem
– surowe ciasto drożdżowe warto podzielić na mniejsze porcje. Dzięki temu łatwiej będzie je rozmrozić i wykorzystać dokładnie tyle, ile potrzebujemy

W folii czy w pudełku?

Ciasto drożdżowe najlepiej mrozić w opakowaniach, które są szczelne, uniemożliwiają dostęp powietrza i chronią przed przenikaniem innych zapachów.

Przydadzą się szczelne pudełka lub folia spożywcza. Jeśli decydujemy się na mrożenie żywności w pudełkach, trzeba koniecznie sprawdzić, czy są przeznaczone do przechowywania w niskich temperaturach. Taka informacja jest zwykle umieszczona na etykiecie lub na spodzie pudełka.

Jak mrozić surowe ciasto drożdżowe?

Surowe ciasto drożdżowe mrozimy tuż po wyrobieniu.

Dzielimy je na porcje, a następnie wkładamy do pojemników lub szczelnie owijamy folią spożywczą. Następnie od razu umieszczamy w zamrażarce. Drożdże cały czas pracują, więc im dłużej pozostaną w temperaturze pokojowej, tym bardziej zwiększy się ich objętość!

Jak mrozić wypieki z ciasta drożdżowego?

Wypieki z ciasta drożdżowego mrozimy po ostygnięciu. Najlepiej zimne już ciasto zawinąć w folię spożywczą i umieścić w zamrażarce.

Możemy mrozić zarówno całe ciasta jak i te pocięte na kawałki. Te drugie będą się zdecydowanie szybciej rozmrażać, a pokrojony na kromki chleb uda się znacznie lepiej wykorzystać.

Jak mrozić podpieczone ciasto drożdżowe?

Jeszcze innym sposobem na mrożenie ciasta drożdżowego jest mrożenie go we wstępnie podpieczonej formie. To opcja idealna np. do mrożenia bułek.

Pieczywo przygotowujemy tak jak zwykle i umieszczamy w piekarniku. Podpiekamy jedynie do lekkiego przypieczenia, a następnie wyjmujemy i studzimy.

Potem wystarczy zamrożone produkty do piekarnika i pieczemy w pierwotnie stosowanej temperturze.

Jak rozmrażać ciasto drożdżowe?

Maksymalny czas przechowywania ciast drożdżowego to 3 miesiące. Dlatego warto na pojemniku lub każdej porcji zapisać datę umieszczenie w zamrażarce.

Surowe ciasto drożdżowe można rozmrażać na dwa sposoby.

Pierwszy z nich to rozmrażanie w lodówce. Trwa zwykle od 6 do 8 godzin, więc trzeba uwzględnić ten czas i doliczyć go do przygotowania wypieku.

W lodówce rozmrażamy ciasto zawsze w opakowaniu, w którym umieściliśmy je w zamrażarce.

Drugim sposobem na rozmrożenie ciasta drożdżowego jest umieszczenie go w temperaturze pokojowej. W ten sposób możemy zaoszczędzić sporo czasu – powinno wystarczyć od 2 do 4 godzin.

Decydując się na tę opcję ciasto rozpakowujemy i pozostawiamy do całkowitego rozmrożenia.

Raz rozmrożonego ciasta pod żadnym pozorem nie można ponownie zamrozić!

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.