Co było pierwsze – jajko czy kura – pewnie nie dowiemy się nigdy. Ale temu, że jajka to jeden z podstawowych produktów spożywczych trudno zaprzeczyć. Kupujemy je chętnie i w dużych ilościach, często na zapas, ale czy wiemy jak przechowywać jajka? Poznajcie sprawdzone sposoby na przechowywanie jajek.
Choć z wyglądu niepozorne, jajka to cenny element naszej diety. Są nie tylko pełnowartościowym źródłem białka, składników mineralnych i lecytyny. Znajduje się w nich także sporo witaminy A, E, D i K, beta-karoten. luteinę, nienasycone kwasy tłuszczowe. Całkiem niezła lista jak na małe jajko.
Jajko jajku nierówne
Kupując jajka warto zwrócić uwagę na ich klasę. Klasa oznaczona literą „A” to jaja świeże i przeznaczone do konsumpcji. Nie mogą być w żaden sposób umyte ani czyszczone przed sprzedażą.
Druga klasa „B” to jaja utrwalone. Mogą być nieco ubrudzone, ale ich skorupki powinny być nienaruszone.
Jaja z literą „C” to jajka do przetwórstwa. Nie są w żaden sposób sortowane, używa się ich głównie w przemyśle.
Z kolei klasa „A- Ekstra” to jajka nie starsze niż siedem dni od ich zniesienia, w których komora powietrzna jest nie większa niż 4 mm.
Na jajkach klasy „A” znajdziemy też kod określający system chowu kur, od których pochodzą. 0 to produkcja ekologiczna, 1 oznacza jajka pochodzące od kur z wolnego wybiegu, 2 oznacza chów ściółkowy, a 3 – klatkowy.
Jajka pełne zalet
Sporą zaletą jajek jest ich zastosowanie. Świetnie smakują same, na miękko lub na twardo. Bez nich nie zrobimy omletu czy jajecznicy, a i z pieczeniem ciasta sprawa będzie utrudniona.
Wszystko to sprawia, że jajka na stałe wpisują się w naszą dietę i można je znaleźć we właściwie każdym domu. Czy jednak w każdym z nich są odpowiednio przechowywane?
Jajko jakie jest, każdy widzi
W przeciwieństwie do warzyw czy owoców trudno sprawdzić jakość czy świeżość jajek w momencie zakupu. Na ich powierzchni nie znajdziemy plam ani przebarwień jak na pieczarkach, nie da się ich złamać jak szparagów, ani nagnieść jak awokado.
Jedyne co nam pozostaje to zaufanie dacie przydatności do spożycia, którą umieszcza na opakowaniu producent lub sprzedawca. Zwykle jest to 28 dni od daty zniesienia. Jednak może ulec skróceniu, jeśli jajka będą przechowywane w nieodpowiedniej temperaturze. Dlatego tak ważne jest to, by odpowiednio przechowywać jajka.
Przechowywanie jaj krok po kroku
Choć w sklepach jajka przechowywane są na normalnych półkach, poza lodówkami, w domu należy przechowywać jej w warunkach chłodniczych.
Jajka najdłużej zachowają świeżość, jeśli zapewnimy im temperaturę od 2 do 8 stopni Celsjusza. W takich warunkach będą zdatne do spożycia nawet przez miesiąc.
Jeśli trafią do pomieszczenia czy szafki o temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza, można je spożyć w czasie ok. 3 tygodni. Jeśli temperatura będzie wyższa, najlepiej zjeść jajka w ciągu 7 dni po zakupie.
Rozbite ciągle dobre
Czasem zdarzy się, że jedno z jajek ma rozbitą skorupkę. Nie musimy go od razu wyrzucać. Może spędzić w naszej lodówce ok. 3 dni. Ten sam termin obowiązuje dla jajek ugotowanych na twardo i obranych ze skorupek. Jeśli jednak nie pozbawimy ich naturalnej osłonki, można trzymać je przez tydzień.
Idealne miejsce do przechowywania jajek
W większości lodówek znaleźć można specjalną podstawkę lub pojemnik, w którym można przechowywać jajka. Z reguły jest on umieszczony w jednej z szuflad na drzwiach lodówki. Okazuje się jednak, że nie jest to najlepsze miejsce do przechowywania jajek.
Wszystko przez to, że jaja nie lubią zmian temperatury. Dlatego też należy umieścić je w lodówce, ale na jednej ze środkowych półek. Ułatwi to zapewnienie stosunkowo niskiej temperatury, która nie będzie zachwiana cieplejszymi powiewami podczas otwierania drzwi lodówki.
Czym skorupka nasiąknie…
Jajka najlepiej trzymać w lodówce nie na otwartej półce, a w zamkniętym pojemniku, w którym przynieśliśmy je ze sklepu. Dzięki temu nie nasiąkną aromatem takich aromatycznych produktów jak cebula, czosnek, ser czy owoce cytrusowe.
Ze względu na to, że na skorupce jaj mogą znajdować się bakterie salmonelli, nie należy trzymać jaj obok nich otwartych produktów, których nie poddamy obróbce cieplnej. I tak np. otwarty jogurt, owoce czy ugotowany makaron lepiej postawić w lodówce w innym miejscu.
Do góry nogami
Mimo tego, że trzymanie jajek w sklepowym opakowaniu jest wygodne, czasem decydujemy się na ich przełożenie do innego pojemnika.
Jeśli przekładamy jajka, należy zwrócić uwagę na to, jak są ułożone. Wystarczy odwrócić jaja spiczastym końcem w dół, by dodatkowo przedłużyć świeżość tego delikatnego produktu.
Wszystko dzięki specjalnej komorze powietrza, która umiejscowiona jest właśnie w szerszej części skorupy jaj. Dzięki temu prostemu zabiegowi i trzymaniu w warunkach chłodniczych, jajka długo pozostaną świeże i smaczne.
Przechowywanie jajek mrożonych
Czy jajka można mrozić? Jak najbardziej! Trzeba tylko pamiętać o tym, by bardzo dokładnie oddzielić białka od żółtek i trzymać je w osobnych pojemnikach. Do każdego z nich wkładamy 3-4 białka lub żółtka i umieszczamy w zamrażarce.
Ważne jest, by jaja mrozić w szczelnie zamkniętym pojemniku, choć żółtko świetnie zamrozi się również w foremkach do lodu.
Zamrożone jaja najlepiej przechowywać nie dłużej niż 6 miesięcy.
Rozmrażanie jajek
Tak jak mrożone warzywa czy mięso, również jaja najlepiej rozmrażać w lodówce. Wyjęte odpowiednio wcześniej z zamrażalnika rozmrożą się bez zbyt gwałtownego skoku temperatury.
Raz rozmrożonych jaj, jak wszystkich mrożonych produktów, absolutnie nie należy zamrażać ponownie.
O czym jeszcze pamiętać?
Wyjmij przed użyciem
Przed użyciem świeże jaja dobrze jest wyjąć z lodówki, by nabrały temperatury pokojowej. Lepiej jednak użyć ich od razu, bo zmiany nagrzewanie i ochładzanie może się odbić na ich jakości.
Dokładnie wyszoruj
Jeśli używamy jajek do potraw bez obróbki termicznej, jak kogel-mogel czy tatar, dobrze porządnie umyć skorupki. Trzeba jednak robić to ostrożnie, by bakterie salmonelli, które mogą znajdować się na skorupce, nie pozostały na gąbce użytej do mycia lub nie rozprysły się na otaczające przedmioty lub rzeczy.
Byle nie za długo
Złe lub zbyt długie przechowywanie jajek sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, które przedostają się do wnętrza jaj. Nawet jeśli trzymamy je w lodówce.
Wodny test na świeżość
Jeśli zastanawia nas świeżość jaj trzymanych w lodówce, możemy ją łatwo sprawdzić. Wystarczy zanurzyć je w wodzie – świeże jaja wypłyną na powierzchnię, stare raczej opadną na dno naczynia.
A jak się już rozbije…
Świeżość jaj możemy również sprawdzić już po rozbiciu, ale jeszcze przed użyciem. Jeśli żółtko nie ma jednolitej barwy, a białko jest mętne, lepiej jajko wyrzucić. Jeśli po rozbiciu wyczuwalny jest zapach siarkowodoru, jajko na pewno nie nadaje się do pożycia. Nawet po obróbce cieplnej jego zjedzenie może skończyć się zatruciem pokarmowym.
Z kolei kiedy białko ma dwie warstwy, wyraźnie różniące się strukturą, jest świeże i nadaje się do użycia.