Jak przechowywać szparagi? Świeże szparagi na dłużej

Szparagi szturmem podbiły nasze talerze. Wśród ich miłośników są tacy, którzy w sezonie szparagi jedzą niemal na każdy posiłek. Ale wszyscy, którzy choć raz próbowali je przyrządzić wiedzą, że szybko tracą one świeżość. Jak przechowywać szparagi, by dłużej pozostały jędrne i smaczne?

Jak rozpoznać świeże szparagi?

Świeżość szparagów najłatwiej ocenić oglądając ich łodyżkę. Gdy jest jędrna, ale mamy wrażenie, że złamie się nawet pod lekkim naciskiem, wybraliśmy idealny egzemplarz i można kupować go bez obaw o smak i świeżość.

Polecanym sposobem na sprawdzenie świeżości szparagów jest przełamanie ich łodygi. Jeśli w miejscu złamania pojawi się sok to znak, że roślina jest świeża i będzie smakować pysznie.

Nie tylko łodygi

Trudno jednak łamać wszystkie szparagi dostępne w sklepie. Dlatego wybierając idealne egzemplarze czy pęki warto zwrócić uwagę na kilka innych rzeczy:

  • końcówki powinny być dorodne i nierozwarstwione. Jeśli na ich twardych końcach widoczne są ślady pleśni to znak, że szparagi były źle przechowywane.
  • warto, by łodygi były jędrne i elastyczne, a przy pocieraniu powinny wydawać charakterystyczny, skrzypiący dźwięk, przypominający pocieranie palcami o szybę
  • ważna jest również grubość łodygi – te zbyt grube będą niezbyt smaczne. Z kolei łodygi zbyt cienkie będą problematyczne zwłaszcza w przypadku białych szparagów, które przed spożyciem trzeba obrać.

Kolor ma znaczenie?

Okazuje się, że w przypadku szparagów kolor wpływa na sposób przechowywania.

Najpopularniejsze w Polsce są szparagi białe i szparagi zielone. Różnią się między sobą tym, że te pierwsze wymagają obrania ze skórki, co jest bardzo istotne zwłaszcza w kontekście mrożenia.

Zielone szparagi są mniej problematyczne i najczęściej dostępne w większości sklepów.

Jak przechowywać zielone szparagi?

Zacznijmy od tych najpopularniejszych – jak przechowywać szparagi zielone? Oczywiście im świeższe, tym dłużej będzie można je przechowywać i tym lepiej zniosą ten proces.

Szparagi zielone najlepiej przechowywać w lodówce. Przechowywanie szparagów nie przypomina jednak tego jak w większości przechowujemy warzywa czy owoce. Szaragom musimy zapewnić odpowiednie warunki, z których najważniejsza jest wilgotność.

Zimno, mokro, świeżo

Przed włożeniem szparagów do lodówki warto sprawdzić gdzie możliwe będzie zapewnienie im optymalnej temperatury, jaką są ok. 1-2 stopnie Celsjusza. , bezwzględnie należy obciąć ich twarde końce. Dzięki temu prostemu zabiegowi będą mogły pobrać więcej wody i dłużej zachować świeżość.

Jeśli szparagi posiadają widoczne zabrudzenia, najlepiej delikatnie je usunąć. Następnie – oczywiście po odcięciu końcówek – umieszczamy je w szklance lub w słoiku z wodą. Zielone szparagi zanurzone w zimnej wodzie pozostaną świeże ok. 3-5 dni. Odważni trzymają je tak nawet tydzień, ale takie eksperymenty radzimy przeprowadzać jedynie z bardzo świeżymi szparagami.

Jak przechowywać białe szparagi?

Jeśli kupimy jasne szparagi możemy wybrać kilka sposobów na ich przechowywanie. Oczywiście wszystkie przewidują wykorzystanie lodówki, różnią się jednak dalszymi krokami.

Sposób 1

Możemy więc jasne szparagi – dokładnie tak jak te zielone – trzymać zanurzone w słoiku z zimną wodą.

Sposób 2

Można również zastąpić słoik wilgotną, lnianą lub bawełnianą ściereczką, którą owija się szparagowy pęk.

Sposób 3

Trzecia opcja również zakłada wykorzystanie wody, słoika i lodówki, ale wymaga również użycia foliowej reklamówki. Zakłada się ją tak, by szczelnie okrywała słoik, dodatkowo zwiększając wilgotność i wydłużając świeżość szparagów. Nie zaleca się jednak, czy czas przechowywania szparagów był dłuży niż 5 dni.

Trudny wybór

Która z opcji jest najlepsza? To w dużej mierze zależy od tego z jakimi szparagami mamy do czynienia. Im bardziej świeże, tym łatwiej je przechowywać.

A co z mrożonymi szparagami?

W kwestii tego, czy szparagi można mrozić, zdania są bardzo podzielone.

Wielu miłośników tej niezwykłej rośliny twierdzi, że ze względu na dużą zawartość wody szparagi źle znoszą mrożenie i tracą smak i konsystencję.

Inni twierdzą zaś, że o ile mrożone szparagi nie będą głównym składnikiem potrawy, a jedynie dodatkiem, spokojnie można poddać je mrożeniu. Jak to zrobić?

Mrozimy zielone szparagi

Jak przygotować do mrożenia szparagi zielone? Wystarczy je umyć, dokładnie osuszyć, odkroić twarde końce i umieścić w zamrażarce. Można wstępnie zamrozić je na talerzach lub tackach, a dopiero po kilku godzinach umieścić w docelowych pojemnikach czy workach.

Mrozimy białe szparagi

Jeśli chcemy zamrozić jasne szparagi oprócz umycia i odcięcia końcówek należy również obrać wszystkie łodygi, a następnie umieścić rośliny w zamrażarce.

Kategorie:
Warzywa

Comments are closed.