Czas na suszenie jagód! Czy wiesz, jak suszyć jagody w domu?

  • dodał 2 grudnia 2022
  • Polubień!
świeże jagody leśne

Sezon na jagody rozpoczyna się pod koniec czerwca, a kończy w połowie sierpnia.

Najlepsza pora na zbiory to szczyt sezonu jagodowego, czyli lipiec. Są wtedy najsmaczniejsze – idealnie dojrzałe, soczyste, pełne cennych witamin i minerałów.

Jeśli tak jak my jesteście fanami jagód, koniecznie poznajcie sposób na to, żeby cieszyć się ich smakiem i właściwościami nie tylko latem, ale też jesienią i zimą!

Jagody – skarbnica witamin i minerałów

Owoc borówki czarnej, nazywany przez nas potocznie jagodą, a w niektórych rejonach polski czernicą, jest od pokoleń wykorzystywany nie tylko w kuchni, ale też w medycynie ludowej. W jagodach znajdziemy bogactwo witamin, w tym witaminy C, E, K i B1.

To dobre źródło kwasu foliowego, który jest szczególnie istotny dla ciężarnych kobiet. Owoce te są zasobne w mangan, miedź i potas. To nie wszystko! Zbawienny wpływ na nasz organizm mają zawarte w jagodach przeciwutleniacze i fitoestrogeny.

Substancje te mają działanie antybakteryjne, hamujące wchłanianie toksyn i przeciwnowotworowe. Wpływają pozytywnie na układ krwionośny, błony śluzowe, wzrok oraz funkcjonowanie mózgu. Najbardziej znaną właściwością jagód jest jednak wspomaganie układu trawienia.

Ten naturalny lek stosujemy przy biegunkach i problemach trawiennych.

Czy musimy Was przekonywać, że warto jeść je przez cały rok? 😉

Sposoby przedłużania trwałości owoców jagodowych

Powszechnie znanymi sposobami na dłuższe przechowywanie jagód, malin czy truskawek jest mrożenie. Wiele osób przygotowuje z nich dżemy i konfitury owocowe. Popularne jest również wyciskanie soku w specjalnym sokowniku lub wolnoobrotowej wyciskarce.

My chcielibyśmy zachęcić Was dzisiaj do skorzystania z mniej znanej, ale równie ciekawej metody przedłużenia trwałości jagód – suszenia.

Sprawdź, jak prawidłowo mrozić warzywa i owoce.

Jak przygotować jagody do suszenia?

Czarna jagoda świetnie nadaje się do tego celu! Drobne owoce nie wymagają krojenia i łatwo jest je umyć, płucząc na sicie pod bieżącą wodą. Przygotowując jagody do suszenia, zwróćmy uwagę, żeby usunąć uszkodzone owoce, liście i ogonki. Następnie pozostawmy umyte jagody na ręczniku papierowym, żeby wyschły.

Świeże jagody z krzaka

Jagody suszone na słońcu

Jeśli mamy taką możliwość, możemy z powodzeniem suszyć jagody na słońcu. Wystarczy rozłożyć przebrane, umyte i osuszone jagody na płaskiej powierzchni wyłożonej papierem (np. do pieczenia) i pozostawić na zewnątrz aż do całkowitego wyschnięcia.

Ususzone jagody mają postać twardych grudek. Po naciśnięciu nie wypływa sok.

Jagody podczas suszenia na słońcu

Suszenie jagód w piekarniku

Przygotowane do suszenia czarne jagody wykładamy jedną warstwą na wyłożoną papierem do pieczenia blachę. Zaczynamy suszyć w temperaturze 40-50 stopni Celsjusza. Gdyby temperatura była od razu za wysoka, jagody puściłyby sok.

Kiedy część wody odparuje, a skórka lekko się pomarszczy, zwiększamy temperaturę do 70 stopni i dosuszamy.

Czarne jagody suszone na suszarce spożywczej

Postępowanie jest identyczne jak w przypadku suszenia w piekarniku. Jagody rozkładamy pojedynczą warstwą na tackach suszarki. Jeśli tacki mają duże oczka, możemy wyłożyć je gazą. Suszymy początkowo na niższej, później na wyższej temperaturze aż do całkowitego wyschnięcia.

To Ty wybierasz, jak suszyć jagody w Twoim domowym zaciszu.

Przechowywanie suszonych jagód

Suszone jagody, tak jak inne suszone owoce, przechowujemy w szczelnie zamkniętych pojemnikach, np. słoju z uszczelką. Słój przechowujemy w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Suszone jagody będą nadawały się do jedzenia przez około rok.

Czy wiesz, jak przechowywać suszone grzyby?

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.