Sprawdź, jak mrozić dynię: najlepsze sposoby na mrożenie dyni

  • dodał 24 listopada 2020
  • Polubień!
Dynia do mrożenia

Sprawdź koniecznie jak mrozić dynię, by była świeża na długi czas i abyś zawsze miała ją pod ręką, gdy przyjdzie czas na gotowanie obiadu.

Przygotowanie dyni do mrożenia

Dynia to warzywo, z którego przyrządzisz przepyszne zupy kremy czy placuszki dyniowe dla Twojego dziecka. Z resztą nie tylko dzieci doceniają dynię za jej delikatnie słodki smak i przyjemną konsystencję.

Zanim zdecydujesz się na zamrożenie dyni, wybierz najpierw najładniejszą sztukę (jeśli masz kilka do wyboru). Jeśli Twoja dynia już przed mrożeniem będzie dawać oznaki zepsucia – po wyjęciu jej za kilka miesięcy z zamrażarki będzie tylko gorzej.

Do mrożenia wybieraj zawsze świeże i nieskazitelne egzemplarze.

W celu przygotowania dyni do mrożenia koniecznie dobrze ją umyj i lekko osusz (może być przy pomocy ręcznika papierowego). Następnie pokrój ją w kostkę i przesyp do woreczka struninowego lub specjalnego pojemnika na mrożonki.

Jeśli z góry wiesz, że dynię wykorzystasz jedynie do zupy lub w formie innego przecieru, możesz taki wykonać przed mrożeniem. Wtedy zamrozisz dyniową papkę.

Jak prawidłowo mrozić dynię

Idealnie byłoby, zanim włożysz dynię do zamrażarki, żeby ją na kilka godzin schłodzić w lodówce. Uzyskasz lepszy efekt i dynia zachowa świeżość na dłużej.

Pamietaj też, że przed mrożeniem usuń z dyni jak najwięcej wody. Im bardziej sucha dynia, tym lepszy smak po rozmrożeniu.

Gdy już schłodziłaś zawartość, możesz umieścić dynię w zamrażarce. Niektóre zamrażarki mają pojemniki oznaczone Fast Freeze – w tych miejscach produkty zamrożą się najszybciej.

Aha, i pamiętaj…

Jeśli zdarzy się tak, że dynia Ci się rozmrozi (np. przez brak prądu na kilka godzin) nie wolno jej mrozić ponownie! Musisz ją od razu wykorzystać lub wyrzucić.

Rozmrażanie dyni

Jeśli odpowiednio przygotowałaś dynię do mrożenia, następnie prawidłowo ją zamroziłaś, możesz ją przechowywać nawet 12 miesięcy.

Warto ją w tym czasie wykorzystać do domowych obiadów, deserów i wypieków. Zanim użyjesz jej do gotowania czy pieczenia, zwróć uwagę na proces rozmrażania – jest on bardzo ważny, by misternie przygotowaną dynię nie zepsuć na sam koniec jej przygody w zamrażarce.

Im wolniejszy proces rozmrażania, tym smaczniejsze będą zamrożone owoce. Dynia jest traktowana jak warzywo, natomiast z technicznego punktu widzenia, jest owocem. Podobnie jak z pomidorem.

Dlatego tutaj jest dylemat, czy należy rozmrażać ją jak owoce, czy można wrzucić do wrzątku jak w przypadku warzyw.

Generalnie jestem zwolennikiem rozmrażania wolnego, w temperaturze pokojowej lub w lodówce. Jednak najważniejszą kwestią jest przeznaczenie dyni po rozmrożeniu. Jeśli chcesz z niej zrobić zupę krem – możesz od razu wsypać mrożonkę do gotującej się wody.

Jeśli planujesz wykorzystać ją do placuszków czy innych wypieków, warto ją solidnie rozmrozić i osuszyć.

Nie zaleca się rozmrażania dyni w kuchence mikrofalowej! Straci większość swoich witam, a też konsystencja będzie mało atrakcyjną papką.

Kategorie:
Warzywa

Dodaj komentarz