Jak mrozić fasolkę szparagową: mrożenie fasolki szparagowej od A do Z

  • dodał 24 listopada 2020
  • Polubień!
Fasolka szparagowa do mrożenia

Mrożenie fasolki szparagowej to świetny sposób, by zachować jej świeżość na długie dni.

Chcesz się dowiedzieć, jak mrozić fasolkę szparagową, by zachował swoją świeżość i sprężystość na długie dni? Sprawdź koniecznie tę krótką instrukcję.

Fasolka szparagowa (nie mylić ze szparagami) to roślina strączkowa nieco większa od groszku. Może występować w odmianie żółtej i zielonej, z czego obie odmiany nadają się bez problemu do mrożenia.

Sprawdź koniecznie jak mrozić fasolkę szparagową, by była świeża na długi czas i abyś zawsze miała ją pod ręką, gdy przyjdzie czas na gotowanie obiadu.

Przygotowanie fasolki szparagowej do mrożenia

Fasolka szparagowa to warzywo z gatunku strączkowych, która ugotowana świetnie nadaje się na dodatek do drugiego dania. Niewielu wie, że z fasolki szparagowej przyrządzisz też przepyszne zupy. Polecam zupę z ziemniakami, fasolką i boczkiem. Mniam.

Są nawet tacy śmiałkowie, że zjadają fasolkę szparagową na surowo, po obraniu z otoczki i wyjęciu z niej pojedycznych ziarenek.

Ludzie cenią ją za chrupki i mięsisty smak.

Zanim zdecydujesz się na zamrożenie świeżej fasolki, wybierz najpierw te najładniejsze sztuki. Jeśli Twoja fasolka szparagowa już przed mrożeniem będzie dawać oznaki zepsucia – po wyjęciu jej za kilka miesięcy z zamrażarki będzie tylko gorzej. Zrób generalną selekcję i odrzuć wszystkie pojedyncze sztuki, które straciły na swojej świeżości.

Do mrożenia wybieraj zawsze świeże strączki.

W celu przygotowania fasolki szparagowej do mrożenia koniecznie dobrze ją umyj i następnie bardzo dokładnie osusz (może być przy pomocy ręcznika papierowego lub na cedzaku). Następnie przesyp do woreczka struninowego lub specjalnego pojemnika na mrożonki.

Im bardziej sucha fasolka, tym mniejsza szansa, że pojedyncze strączki się ze sobą posklejają i będzie je ciężko wyciągać partiami z zamrażarki.

Jak prawidłowo mrozić fasolkę szparagową

Idealnie byłoby, zanim włożysz fasolkę szparagową do zamrażarki, żeby ją na kilka godzin schłodzić w lodówce. Uzyskasz lepszy efekt i fasolka zachowa świeżość na dłużej.

Pamietaj też, by przed mrożeniem starannie wysuszyć strączki fasoli i wyłożyć je na ręcznik papierowy. Im bardziej sucha przed mrożeniem, tym lepszy smak po rozmrożeniu.

Gdy już schłodziłaś zawartość, możesz umieścić fasolkę szparagową w zamrażarce. Niektóre zamrażarki mają pojemniki oznaczone Fast Freeze – w tych miejscach produkty zamrożą się najszybciej.

Najważniejsza sprawa…

Jeśli fasolka szparagowa Ci się rozmrozi (np. przez brak prądu lub awarię sprzętu) nie wolno mrozić jej ponownie! Dotyczy się to wszystkich mrożonych owoców czy warzyw. Musisz ją od razu wykorzystać lub ugotować maksymalnie na drugi dzień po rozmrożeniu.

Rozmrażanie fasolki szparagowej

Jeśli odpowiednio przygotowałaś fasolkę szparagową do mrożenia, następnie prawidłowo ją zamroziłaś, możesz ją przechowywać nawet 12 miesięcy.

Będzie dobrze, jeśli wykorzystasz ją w tym czasie, jednak sam trzymam żywność w zamrażarce dużo dłużej, która wciąż bez problemów nadaje się do spożycia. Wszystko zależy od kondycji warzyw przed zamrożeniem oraz stałych warunków mrożenia.

Zanim użyjesz fasolki szparagowej do gotowania czy pieczenia, zobacz jak prawidłowo rozmrozić warzywo. Jest to dość istotne, by przy rozmrażaniu nie zepsuć efektu. 

Fasolkę szparagową możesz wrzucić od razu do wrzątku.

Jeśli chcesz, możesz ją najpierw rozmrozić, ale nie jest to konieczne. – więc wrzucenie zamrożonej fasolki do wrzątku jest dużo szybsze.

Zazwyczaj polecam rozmrażać w temperaturze pokojowej lub w lodówce. Jednak najważniejsze jest to, co chcesz zrobić z fasolką szparagową po rozmrożeniu. Praktycznie każde zastosowanie nadaje się do szokowego rozmrożenia przez wrzucenie na wrzątek, także po co czekać.

Na koniec pamiętaj, że nie zaleca się rozmrażania fasolki w kuchence mikrofalowej! Straci większość swoich witam i bardzo zmięknie, tracąc przez to zupełnie swoją konsystencję.

Kategorie:
Warzywa

Dodaj komentarz