Sprawdź, jak mrozić bób: mrożenie bobu bez tajemnic (krok po kroku)

  • dodał 24 listopada 2020
  • Polubień!
Bób do mrożenia

Chcesz się dowiedzieć, jak mrozić bób, by zachował swoją świeżość i sprężystość na długie dni? Sprawdź koniecznie tę krótką instrukcję.

Bób to roślina strączkowa nieco większa od groszku.

Sprawdź koniecznie jak mrozić bób, by był świeży na długi czas i abyś zawsze miała go pod ręką, gdy przyjdzie czas na gotowanie obiadu.

Przygotowanie bobu do mrożenia

Bób to warzywo z gatunku strączkowych, z którego przyrządzisz przepyszne zupy czy placuszki wegańskie. Z resztą bób można zjadać też na surowo, prosto z pola. Jest doceniany za chrupki i delikatny smak.

Zanim zdecydujesz się na zamrożenie bobu, wybierz najpierw najładniejszą partię warzyw. Jeśli Twój bób już przed mrożeniem będzie dawać oznaki zepsucia – po wyjęciu jej za kilka miesięcy z zamrażarki będzie tylko gorzej. Zrób generalną selekcję i odrzuć wszystkie pojedyncze sztuki, które straciły na swojej świeżości.

Do mrożenia wybieraj zawsze świeże i nieskazitelne egzemplarze.

W celu przygotowania bobu do mrożenia koniecznie dobrze go umyj i następnie bardzo dokładnie osusz (może być przy pomocy ręcznika papierowego lub na cedzaku). Następnie przesyp do woreczka struninowego lub specjalnego pojemnika na mrożonki.

Jeśli z góry wiesz, że bób wykorzystasz jedynie do placków czy w celu ugotowania zupy kremu, możesz rozdrobnić go przed mrożeniem. Wtedy zamrozisz papkę, która dużo szybciej się rozmrozi i nadaje od razu do gotowania.

Jak prawidłowo mrozić bób

Idealnie byłoby, zanim włożysz bób do zamrażarki, żeby go na kilka godzin schłodzić w lodówce. Uzyskasz lepszy efekt i bób zachowa świeżość na dłużej.

Pamietaj też, by przed mrożeniem starannie wysuszyć nasiona bobu i wyłożyć je na ręcznik papierowy. Im bardziej suchy przed mrożeniem, tym lepszy smak po rozmrożeniu.

Gdy już schłodziłaś zawartość, możesz umieścić bób w zamrażarce. Niektóre zamrażarki mają pojemniki oznaczone Fast Freeze – w tych miejscach produkty zamrożą się najszybciej.

Najważniejsza sprawa…

Jeśli bób Ci się rozmrozi (np. przez brak prądu lub awarię sprzętu) nie wolno mrozić go ponownie! Dotyczy się to wszystkich mrożonych owoców czy warzyw. Musisz go od razu wykorzystać lub, niestety, wyrzucić.

Rozmrażanie bobu, na co zwrócić uwagę

Jeśli odpowiednio przygotowałaś bób do mrożenia, następnie prawidłowo go zamroziłaś, możesz go przechowywać nawet 12 miesięcy.

Będzie dobrze, jeśli wykorzystasz go w tym czasie, jednak sam trzymam żywność w zamrażarce dużo dłużej i wciąż bez problemów nadaje się do spożycia.

Zanim użyjesz bobu do gotowania czy pieczenia, zobacz jak prawidłowo rozmrozić warzywo. Jest to dość istotne, by przy rozmrażaniu nie zepsuć efektu.

Z bobem jest na szczęście o tyle dobrze, że możesz go wrzucić do wrzątku bezpośrednio po wyjęciu z zamrażarki. Jeśli chcesz, możesz najpierw go rozmrozić, ale zazwyczaj i tak chcesz go rozgotować – więc wrzucenie zamrożonego do wrzątku jest dużo szybsze i daje natychmiastowy efekt.

Osobiście polecam rozmrażanie powolne, w temperaturze pokojowej lub w lodówce. Jednak najważniejszą kwestią jest to, na co chcesz przeznaczyć bób po rozmrożeniu. Jeśli chcesz z niego zrobić zupę – możesz od razu wsypać mrożonkę do wrzątku i dodać resztę warzyw. Możesz nawet mieszać warzywa świeże z mrożonymi. Wszystko i tak wymiesza się w jednym garnku i przeniknie smakami.

Jeśli planujesz wykorzystać go do placków czy zjeść na surowo, warto go solidnie rozmrozić i osuszyć. Można go delikatnie podprażyć na patelni dla lepszego efektu chrupania.

Na koniec pamiętaj, że nie zaleca się rozmrażania bobu w kuchence mikrofalowej! Straci większość swoich witam i bardzo zmięknie.

Kategorie:
Warzywa

Dodaj komentarz