Cukinia jest jednym z warzyw, które są polecane początkującym ogrodnikom.
Mimo że jest odmianą dyni zwyczajnej, ma nieco inne – mniejsze – wymagania. Wystarczy, że zadbamy o właściwe miejsce, dobre nawożenie i nawadnianie, a cukinia odwdzięczy się obfitym plonem. Co zrobić, żeby cieszyć się tym smacznym warzywem nie tylko w momencie zbiorów?
Jak przechowywać cukinię, żeby jak najdłużej zachowała smak i wartości odżywcze?
Przechowywanie cukinii – podstawowe informacje
Cukinia charakteryzuje się delikatnym miąższem i cienką skórką.
Zawiera dużą ilość wody, więc trzymanie jej w lodówce nie jest najlepszym pomysłem. Przechowywane w ten sposób warzywo dość szybko więdną, podobnie jak ogórki czy rzodkiewka. Nie działa też na nie zbyt dobrze sąsiedztwo innych warzyw i owoców. Cukinia jest wrażliwa na działanie etylenu, przez co zepsuje się szybciej, jeśli obok będą przechowywane pomidory albo jabłka.
Przechowujesz pomidory w lodówce? Przeczytaj, jak robić to we właściwy sposób!
Czy musimy więc jeść to smaczne warzywo tylko na świeżo, od razu po zerwaniu lub zakupach na targu? A może istnieją metody przechowywania, które przedłużą świeżość cukinii?
Jaką cukinię wybrać?
Ustaliliśmy, ze cukinia nie nadaje się do długotrwałego przechowywania. Zbierając cukinię w ogrodzie lub kupując w warzywniaku, nie róbmy zapasów! Najlepiej będzie zebrać lub kupić taką ilość, jaką zużyjemy w ciągu kilku dni.
Zwracajmy uwagę na wygląd warzyw. Świeża cukinia powinna być jędrna, twarda i pachnąca. Kupując warzywa, przyjrzyjmy się też łodydze – jeśli jest wysuszona, to znak, że zostały zebrane kilka dni wcześniej. Nie kupujmy cukinii, której skórka jest pomarszczona ani takiej, która jest miękka, chyba że zużyjemy ją tego samego dnia.
Jeśli mamy to szczęście, że po cukinię udajemy się nie na targ, ale do własnego ogródka, również powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach.
Zbierając cukinię, zwracajmy uwagę na jej rozmiary! Najsmaczniejsze są warzywa wielkości 8-20 cm. Bardziej wyrośnięte cukinie mają twardszą skórkę i dość duże pestki. Jeśli zdarzy się, że nasze cukinie zbytnio wyrosną, możemy je wydrążyć, nafaszerować i zapiec w piekarniku albo – po obraniu – ugotować z nich zupę.
Zbiory cukinii warto przeprowadzać regularnie, co sprzyja zawiązywaniu kolejnych owoców.
Jakie odmiany cukinii nadają się do przechowywania?
Siejąc i kupując cukinię, zwracajmy uwagę na odmianę. Nie wszystkie odmiany cukinii będą się nadawały do przechowywania.
Jeśli planujecie zapełnić zbiorami piwnicę, spróbujcie odmian: Astra Polka, Atena Polka lub Soraya. Jeśli natomiast planujecie jeść cukinię na świeżo lub przygotowywać przetwory, wybierzcie odmianę Nimba, Lemona albo Goldena.
Zasady, dzięki którym dłużej przechowamy świeżą cukinię
Właściwe przechowywanie cukinii pomoże dłużej zachować świeżość. To szczególnie ważne, jeśli zależy chcemy ograniczyć marnowanie żywności.
Cukinii nie myjemy w wodzie przed przechowywaniem! Jeśli jest taka konieczność, oczyszczamy je delikatnie suchą szmatką.
Jeśli planujemy zużyć cukinię w ciągu kilku dni, możemy przechowywać ją w chłodnym, ciemnym miejscu, zawiniętą w wilgotny ręcznik. Dzięki temu cukinia nie zwiędnie tak szybko. Trzeba jednak pilnować czasu! Okres przydatności do spożycia cukinii przechowywanej w ten sposób to maksymalnie tydzień.
Dobrym pomysłem będzie również przechowywanie cukinii w kartonowym pudełku w temperaturze pokojowej. Stawiamy je na podłodze, gdzie temperatura jest niższa niż w reszcie pomieszczenia. Ważne, żeby zaglądać regularnie do naszych zapasów i usuwać egzemplarze, na których widać niepokojące zmiany. Uchronimy w ten sposób resztę przed zepsuciem. W zależności od temperatury i świeżości cukinii, możemy je w ten sposób przechowywać przez ok. 2-3 tygodnie.
Niektórzy twierdzą, że najlepsze miejsce przechowywania cukinii to piwniczka ze stałą temperaturą ok. 10 stopni Celsjusza. W podobnych warunkach przechowujemy ziemniaki. Piwniczka powinna być sucha. Jeśli powietrze będzie zbyt wilgotne, w warzywach mogą się rozwinąć bakterie gnilne. Rozkładamy je na półkach pojedynczą warstwą.
Nie powinny stykać się ze sobą! Warto je od czasu do czasu obracać.
Tak przechowywana cukinia powinna nadawać się do spożycia przez ok. miesiąc.
Mrożenie cukinii – czy warto?
Cukinia jest z jednym z warzyw, które z powodzeniem możemy zamrażać. Mrożona cukinia nie będzie co prawda tak jędrna i chrupiąca jak świeża, jednak w dalszym ciągu będziemy mogli wykorzystać ją do takich potraw jak leczo, zupy krem, zapiekanki czy sosy.
Co ważne, mrożona cukinia zachowa większość witamin i mikroelementów. Zimą będzie nie tylko smacznym dodatkiem, ale też istotnym wsparciem dla organizmu.
Jak mrozić cukinię na zimę? To bardzo proste!
Do mrożenia najlepiej nadają się młode cukinie z cienką skórką, której nie musimy obierać. Jeśli chcemy cukinię zamrozić, warzywa myjemy dokładnie pod bieżącą wodą i osuszamy ręcznikiem. Ostrym nożem odcinamy końcówki i kroimy w kostkę. Możemy wstępnie zamrozić pokrojoną cukinię na górnej tacce zamrażarki, a następnie wsypać do woreczków, dzięki czemu kostki nie będą się sklejać.
Jeśli nie mamy czasu, wsypujemy pokrojone warzywo od razu do woreczków strunowych, z których usuwamy nadmiar powietrza i układamy w szufladzie zamrażarki. Tak przygotowaną cukinię możemy przechowywać w zamrażarce do 10 miesięcy.
Ciekawym sposobem mrożenia cukinii jest starcie jej na tarce i zamrożenie w foremkach. Mogą to być większe pojemniki na lód albo silikonowe formy na muffinki. Wypełnione startą cukinią foremki zamrażamy, a następnie wyjmujemy zawartość i przekładamy do zamykanych woreczków. Przechowywana w ten sposób cukinia nadaje się np. do zupy albo sosu do makaronu.
Wekowanie cukinii krok po kroku
Popularną metodą przedłużania trwałości warzyw i owoców jest ich wekowanie. Proces pasteryzacji sprawia, że pozbywamy się drobnoustrojów, zachowując jednocześnie smak i większość wartości odżywczych konserwowanych w ten sposób potraw.
Pasteryzować można również cukinię. Zimowa sałatka z cukinii to sprawdzony sposób na przechowanie tego smacznego warzywa na zimę. Pasteryzowana cukinia ma delikatny smak, który będzie idealnie pasował zarówno do mięs, jak i ryb. Jak to zrobić?
Warzywa myjemy, odcinamy końcówki i kroimy w plastry. Układamy ciasno w słoikach, które wcześniej powinny zostać dokładnie umyte i wyparzone. Do słoików wkładamy przyprawy: suszony koper, pietruszkę, czosnek i ziarna czarnego pieprzu. Całość zalewamy gorącą zalewą przygotowaną z 3/4 litra wody, 30g soli, 10g cukru i 10g kwasku cytrynowego. Słoiki pasteryzujemy przez 15 minut. Przygotowane w ten sposób sałatki bardzo dobrze się przechowują. Mogą stać w spiżarni przez całą zimę, a nawet dłużej.
Przechowywanie cukinii w formie przecieru
Dobrym pomysłem jest pasteryzowanie w słoikach przecieru z cukinii, który możemy wykorzystać do zup czy zapiekanek.
Żeby przygotować przecier, solimy pokrojoną w kostkę cukinię i zostawiamy na około godzinę. Kiedy puści sok, odciskamy i przekładamy do garnka. Dusimy przez 10-15 minut, a następnie gorący przecież wkładamy do wyparzonych słoików. Słoiki zakręcamy, pasteryzujemy i stawiamy do góry nogami do ostygnięcia. Tak przygotowany przecier możemy przechowywać w spiżarni przez całą zimę.
A może… Chipsy z cukinii?
Żeby przygotować smaczne chipsy z cukinii, nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych sprzętów. Wystarczy ostry nóż, którym pokroisz cukinię w cienkie plasterki. Możesz też użyć w tym celu obieraczki albo tarki z funkcją szatkownicy.
Plasterki cukinii układamy następnie na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i posypujemy solą oraz ulubionymi ziołami. Suszymy ok. 50 minut w temperaturze 100 stopni Celsjusza.
Chipsy z cukinii zostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Przechowujemy w papierowej torbie przez kilka dni.
Jak przechowywać cukinię – podsumowanie
Wiecie już, że cukinia to dość delikatne warzywo, które powinniśmy odpowiednio przechowywać, żeby nie zwiędła i żeby nie zaatakowały jej bakterie gnilne.
Cukinia umyta popsuje się szybciej! Na pewno nie warto trzymać jej w lodówce.
Powinniśmy przechowywać to smaczne warzywo w miejscu chłodnym i suchym. Jeśli zamierzamy zjeść je w najbliższej przyszłości, może to być pudełko na podłodze w mieszkaniu, jeśli przez długi czas – w piwnicy. Na zimę możemy przechować cukinię w zamrażarce albo przygotować przetwory: sałatkę lub przecież z cukinii.
Mamy nadzieję, że teraz wiecie, jak przechowywać cukinię, żeby jak najdłużej cieszyć się jej smakiem i wartościami odżywczymi.