Jak przechowywać obrane ziemniaki? Podpowiadamy!

jak przechowywać obrane ziemniaki

Jemy je w całości, zgniatamy na puree albo kroimy na frytki. Zwykle jednak obróbce termicznej poddajemy ziemniaki tuż po obraniu. Czy można przechowywać ziemniaki pozbawione skórki? Sprawdź jak przechowywać obrane ziemniaki i jak długo będą zdatne do spożycia.

Polacy nie tylko przodują pod względem hodowli ziemniaków, ale także pod względem ich jedzenia. Statystycznie każdy z nas zjada aż 100 kilogramów tych popularnych warzyw!

ziemniaki

Wiele osób bez ziemniaków nie wyobraża sobie tradycyjnego niedzielnego obiadu, a same ziemniaki znajdują w naszej kuchni mnóstwo zastosowań.

Takie zwyczajne, a takie zdrowe

Ze względu na swoją popularność i dość oczywistą obecność na talerzach rzadko traktujemy ziemniaki jako warzywa wartościowe odżywczo. Zwykle wskazując źródła witamin wskażemy owoce lub inne warzywa.

Tymczasem bulwy ziemniaków kryją w sobie sporo potasu i magnezu. W niektórych chorobach serca stosuje się nawet specjalną dietę ziemniaczaną.

Ziemniaki są łatwostrawne i niskokaloryczne, a zawarte w nich substancje odżywcze są łatwo przyswajalne. Bulwy ziemniaków zawierają niewiele tłuszczu, a ich wartość kaloryczną można porównać z wartością czereśni czy winogron.

jak obierać ziemniaki, jak przechowywać ziemniaki

Ziemniaki są także cennym źródłem błonnika pokarmowego. Ułatwia on trawienie, poprawia perystaltykę jelit, zwiększa objętość treści pokarmowej dając uczucie sytości, pomaga w walce z nadwagą i obniża poziom cholesterolu. Dzięki jego zawartości ziemniaki pomagają przy problemach z trawieniem, biegunkach i zaparciach.

Chociaż ziemniaki zawierają całkiem sporo witamin: A, C, B2, B2, B3 i B6. Ich ilości nie są co prawda zbyt duże, ale biorąc pod uwagę ile ziemniaków zjadamy, pozostają ważnym źródłem witamin w naszej diecie.

Złote bulwy nie dla wszystkich

Są jednak osoby, które nie powinny jeść ziemniaków zbyt często. To osoby chore na niewydolność nerek oraz cierpiące na reumatyzm. Substancje, jakie zawierają bulwy mogą bowiem nasilić ich dolegliwości.

Młode, stare, ale nigdy zielone!

Młode ziemniaki, z delikatnie wyszorowaną, a nie obraną skórką, to swego rodzaju wiosenny rarytas, a smak ziemniaków pieczonych w ognisku często przywołuje wspomnienia z dzieciństwa.

Ziemniaki można jeść właściwie w każdej formie. Zaszkodzić nam mogą jedynie surowe ziemniaki.

ziemniaki w garnku
jak przechowywać obrane ziemniaki

Dlaczego surowe ziemniaki szkodzą?

Odpowiada za to substancja zwana solaniną. To ona po zjedzeniu surowych ziemniaków wywołuje biegunkę, kolki i mdłości. Silne dolegliwości mogą doprowadzić nawet do hospitalizacji. W ciężkich przypadkach zatrucie solaniną może wywołać między innymi zapalenie wątroby czy krwiotoczne zapalenie nerek, zaburzenia krążenia i oddechu oraz zaburzenia neurologiczne.

Warto pamiętać również o tym, by nie jeść – nawet po ugotowaniu – ziemniaków kiełkujących lub zielonych w środku. One również mogą nam zaszkodzić.

To trudne obieranie ziemniaków

Czy można gotować ziemniaki razem ze skórką? Można! Zwolennicy tego sposobu przekonują, że tak gotowane ziemniaki zachowują więcej witamin i wartości odżywczych.

Jednak tak przygotowane ziemniaki wielu osobom kojarzą się z… popularnym i niezbyt atrakcyjnie pachnącym pokarmem dla świń. Najczęściej więc ziemniaki obieramy.

Kluczowe w obieraniu ziemniaków jest usunięcie „oczek” i obranie bulwy w odpowiedni sposób. Chodzi tu o grubość odcinanej skórki.

W przypadku bulw młodych obierki powinny być jak najcieńsze, starsze ziemniaki obieramy grubiej. W pierwszym przypadku pozwoli to na zachowanie możliwie dużej ilości witamin, w drugim – pozbycie się gromadzącej się pod skórką solaniny.

jak przechowywać obrane ziemniaki

Obrane ziemniaki – do wody i do lodówki!

Choć zwykle nie zdarza się to często, czasem obieramy po prostu za dużo ziemniaków. Co z nimi zrobić? Nie chcemy ich przecież wyrzucać, a raz ugotowane ziemniaki nadają się właściwie tylko do późniejszego odsmażenia na patelni. Jak przechowywać obrane ziemniaki?

Na szczęście jest prosty sposób na przechowywanie obranych ziemniaków, które odpowiednich warunkach będą dobre do gotowania nawet za trzy dni.

Nieodpowiednio przechowywane ściemnieją i choć nie wpłynie to na smak ziemniaków, to staną się po prostu nieapetyczne.

jak przechowywać obrane ziemniaki

Przechowywanie obranych ziemniaków

Aby przechowywanie ziemniaków obranych ze skórki było efektywne i skuteczne, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Obrane i opłukane pod bieżącą wodą ziemniaki wkładamy do wybranego naczynia, najlepiej do garnka. Potem możemy je w nim po prostu ugotować.

Obrane ziemniaki przechowujemy w zimnej wodzie. Ważne jest, by przykrywała ona każdą obraną bulwę. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi odetniemy od ziemniaków tlen i spowolnimy proces ich ciemnienia.

Nieznany trick

Do wody, w której będziemy przechowywać ziemniaki, warto doda kilka kropel octu lub soku z cytryny. Niektórzy dodają cytrynę w plasterkach, albo dorzucają do garnka… aspirynę!

Ten zabieg ma na celu ograniczenie ciemnienia bulw, a także przedłużenie świeżość warzywa.

Obrane, opłukane i zalane zimną wodą ziemniaku należy umieścić w lodówce. Jeśli zdecydujemy się zostawić obrane ziemniaki zalane wodą w temperaturze pokojowej, lepiej ugotować je w ciągu 4 godzin.

obrane ziemniaki 
ziemniaki w skórce

Z kolei ziemniaki przechowywane w lodówce również dobrze użyć jak najszybciej, a najlepiej w ciągu 3 dni.

Gdy skończy się czas…

Obrane ziemniaki przechowywane w wodzie dłużej niż 3 dni wciąż będą zdatne to przygotowywania z nich potraw, jednak stracą witaminy i mikroelementy.

Jeśli przechowywane ziemniaki staną się śliskie lub zaczną nieprzyjemnie pachnieć, niestety trzeba będzie je wyrzucić. Ich zjedzenie może bowiem prowadzić do zatrucia pokarmowego.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.