Jak suszyć grzyby? Sprawdź nasze sposoby na suszenie grzybów!

  • dodał 18 listopada 2022
  • Polubień!
Suszenie grzybów nad kuchenką

Zobacz, jak suszyć grzyby zaraz po zbiorach.

Jesienne wyprawy do lasu można określić mianem naszego narodowego hobby!

Polacy słyną z zamiłowania do zbierania, przyrządzania i jedzenia przeróżnych odmian grzybów – zarówno tych najbardziej popularnych, jak i mniej znanych. Kurki, podgrzybki czy prawdziwki znajdziemy w prawie każdym polskim domu.

W piwnicach stoją słoiczki z grzybami marynowanymi, w zamrażarkach pierogi z grzybami albo grzyby mrożone, a w spiżarniach – suszone. Każdy ma swój sposób na ich przyrządzanie – ile domów, tyle przepisów! Czasem warto jednak zapoznać się z innymi metodami niż te, które stosowali nasi dziadkowie czy rodzice. Zdobycze techniki ułatwiają suszenie grzybów, co udowadniamy poniżej.

Dlaczego warto suszyć grzyby samodzielnie?

Suszenie grzybów w domu jest zdecydowanie tańsze niż kupowanie suszonych grzybów w sklepie czy nawet przez internet, gdzie da się je kupić nieco taniej niż w marketach. Nawet jeśli używamy suszarki elektrycznej czy piekarnika, nie zużyjemy aż tyle prądu, żeby kupienie gotowych grzybów suszonych bardziej się opłacało.

Susząc grzyby w domu, wiemy też dokładnie, jakiej jakości są nasze leśne zbiory. Możemy samodzielnie ocenić, czy wszystkie grzyby są świeże, odpowiednio pachną i wyglądają.

Nie mniej ważne jest miejsce, gdzie zbieraliśmy nasze grzyby. Te, które rosły w przydrożnych rowach, będą z pewnością mniej wartościowe niż zbierane w głębi lasu oddalonego od dróg i zabudowań.

Grzyby muszą być przed suszeniem posortowane i odpowiednio wyczyszczone. Logicznym wydaje się wyrzucenie robaczywych egzemplarzy, jednak nie możemy mieć pewności, że producent, który przetwarza grzyby na masową skalę, zrobi to tak samo dokładnie jak my. Również czyszczenie grzybów jest procesem, nad którym warto mieć kontrolę.

Na czym polega suszenie grzybów?

Suszenie żywności jest jednym z najstarszych i – co za tym idzie – sprawdzonym sposobem przedłużania jej trwałości. Polega w skrócie na odparowaniu wody w odpowiednich warunkach. Suszyć można zarówno grzyby, jak również warzywa (marchew, seler, por, pomidory), owoce (śliwki, banany, jabłka, gruszki), a także zioła (pietruszka, koperek, bazylia, liść laurowy).

Sprawdź nasze sposoby na przechowywanie natki pietruszki!

Czy suszone grzyby są zdrowe?

Odparowanie wody z produktów spożywczych w procesie suszenia jest niczym innym jak pozbyciem się z nich wody. Dzięki temu ryzyko ich popsucia jest dużo mniejsze – w produktach pozbawionych wody nie rozwijają się drobnoustroje.

To znaczy, że suszona żywność może być przechowywana dużo dłużej, zachowując znaczną część składników odżywczych. Woda, odparowując, nie pozbawia na szczęście jedzenia składników mineralnych i witamin. Większość z nich pozostaje w środku w skoncentrowanej formie.

Dzięki temu suszone grzyby mają tak intensywny zapach i smak!

To, czy suszone produkty będą miały wartości zbliżone do świeżych, zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób przeprowadzimy cały proces suszenia.

Jeśli korzystamy z urządzeń elektrycznych, które wytwarzają wyższą temperaturę, musimy liczyć się na przykład ze stratami witaminy C. Podobnie wygląda to jednak przy stosowaniu innych metod przedłużania świeżości jedzenia, np. robieniu przetworów w słoikach albo blanszowaniu warzyw przed zamrożeniem czy przy codziennym gotowaniu.

Nie powinniśmy zatem rezygnować z suszenia, które nie bez powodu jest jednym z najczęściej stosowanych sposobów przechowywania grzybów!

Jakie grzyby nadają się do suszenia?

Suszyć możemy większość jadalnych grzybów. Najlepsze będą grzyby o tzw. „suchym kapeluszu”, czyli prawdziwki, podgrzybki i koźlarze. Będą wymagały najkrótszego czasu suszenia, a po ponownym namoczeniu staną się z powrotem sprężyste i jędrne.

Grzyby z „mokrym kapeluszem” (czyli na przykład popularne maślaki) również nadają się do suszenia! Trzeba oczywiście pamiętać o usunięciu klejącej skórki. Musimy też wziąć pod uwagę, że maślak zawiera sporo wody – suszenie będzie trwało dłużej. Grzyby tego gatunku stracą też sporo na objętości, jednak smak i zapach będą zachowane!

Wiele osób zastanawia się, czy można suszyć grzyby blaszkowe (kanie, rydze, kurki). Gatunki grzybów z blaszkami od spodu technicznie rzecz biorąc nadają się do suszenia. Mają mniej wody niż maślaki, więc suszenie trwa krócej. Problemem okazuje się smak – grzyby blaszkowe dużo lepiej sprawdzają się w potrawach gotowanych, duszonych lub marynowane.

kanie, rydze, kurki, maślaki do suszenia
Grzyby gotowe do suszenia

Przygotowanie grzybów do suszenia

Pierwszym krokiem przygotowania grzybów do suszenia jest ich posortowanie – odrzucamy grzyby robaczywe, spleśniałe i nieświeże, jeśli takie znalazły się w naszym koszyku. Grzyby do suszenia powinny być świeże i zdrowe. Odkładamy również gatunki, które do suszenia się nie nadają, na przykład kurki.

Kolejnym krokiem jest bardzo dokładne oczyszczenie z ziemi, mchu, kawałków liści, igieł drzew iglastych i innych zabrudzeń. Niektórzy polecają użycie suchej szczoteczki, inni (zwłaszcza przy mocniejszych zabrudzeniach) – wilgotnej szmatki. Większość ekspertów odradza moczenie grzybów przed suszeniem, ponieważ chłoną wodę jak gąbka, co wydłuża i utrudnia proces suszenia. Jeśli jednak z jakichś powodów decydujesz się na umycie grzybów w wodzie, musisz pamiętać o tym, żeby robić to możliwie jak najkrócej. Nie myj grzybów w misce ani zlewie, bo z łatwością chłoną wilgoć! Napęcznieją i namiękną. Najlepiej jest umyć je szybko i sprawnie pod bieżącą wodą.

W przypadku suszenia grzybów takich jak maślaki, musimy pamiętać o usunięciu klejącej skórki. W tej niezbyt przyjemnej czynności pomocny będzie mały nożyk. Podważamy nim krawędź skórki, chwytamy i ściągamy pewnym ruchem z kapelusza.

Wprawieni grzybiarze sortują i obierają grzyby podczas zbierania – w lesie, przynosząc do domu kosz pełen czystych, gotowych do dalszej obróbki grzybów.

Oczyszczone grzyby przeznaczone do suszenia należy pokroić. Mniejsze kawałki grzybów to krótszy czas suszenia. Młode grzyby możemy suszyć w całości albo przekroić na pół, większe – kroimy na plastry o grubości około 1 cm. Ich kapelusze są zbyt duże, żeby woda odparowała równomiernie zarówno z krawędzi, jak i z mięsistego środka.

Przygotowywanie grzybów do suszenia

Suszenie grzybów – sprawdzone sposoby

Dawniej przy suszeniu żywności wykorzystywano słońce i wiatr. Nawleczone na bawełniane sznurki grzyby wieszano na zewnątrz i pozostawiano do momentu, kiedy będą całkowicie wysuszone. Suszenie tą metodą było uzależnione od warunków atmosferycznych. Jeśli po udanym grzybobraniu padał deszcz (co późnym latem i jesienią zdarza się bardzo często), trzeba było szukać innych sposobów. Minusem był również czas – suszenie grzybów na powietrzu trwało dość długo.

Równie popularne było niegdyś suszenie grzybów „na gazecie”. Oczyszczone i pokrojone grzyby rozkładano jedną warstwą na papierze (często wykorzystywano gazety) i pozostawiano w suchym, przewiewnym miejscu lub – przy dobrej pogodzie – na zewnątrz. To również dość czasochłonna metoda suszenia.

Ponadto grzyby lubią przyklejać do papieru.

Przy ściąganiu łatwo je połamać. Jeśli chcielibyśmy suszyć grzyby tą metodą w dzisiejszych czasach, moglibyśmy wykorzystać papier do pieczenia, dzięki czemu grzyby byłyby mniej narażone na uszkodzenia. Jeśli trwa już sezon grzewczy, grzyby można położyć przy grzejniku albo na nim. Co jakiś czas obracaj grzyby, żeby zapewnić im równomierne wysuszenie.

Pokrojone grzyby na sznurkach zawieszano również dawniej nad źródłem ciepła – kuchnią węglową albo przy opalanym drewnem piecu. Wyższa temperatura sprawiała, że grzyby suszyły się szybciej niż na powietrzu, jednak jest ro również zależne od wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Podobnie możemy suszyć grzyby nad kuchenką gazową.

jak suszyć grzyby
Suszenie grzybów na słońcu

W jakiej temperaturze suszyć grzyby w piekarniku?

Ususzyć grzyby można również przy pomocy piekarnika. W tej metodzie suszenia grzybów kluczowa jest temperatura – w wysokiej grzyby mogą się spalić, a w zbyt niskiej temperaturze suszenie potrwa bardzo długo.

Najpierw należy przygotować grzyby do suszenia – przebrać, wyczyścić i pokroić. Plastry grzybów układamy na kratce piekarnika lub blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Jeśli mamy ich kilka, możemy (podobnie jak w suszarkach elektrycznych) użyć 2-3 kratek/blaszek, wkładając je do piekarnika jedna pod drugą. Ważne, żeby w trakcie suszenia zmieniać kolejność, tak żeby blaszka z góry lub z dołu nie była zbytnio przypieczona.

Optymalna temperatura suszenia grzybów w piekarniku to około 40-50 stopni. Jeśli masz taką możliwość, włącz funkcję termoobiegu. Warto zostawić uchylone drzwiczki, dzięki czemu temperatura nie będzie za wysoka.

Suszenie grzybów w piekarniku trwa od kilku do kilkunastu godzin w zależności od tego, jakie grzyby suszymy, jak cienko je pokroiliśmy i jak dużo wody zawierają.

Suszarka do grzybów – czy warto?

Najszybszym sposobem suszenia grzybów jest suszenie w specjalnej suszarce. To urządzenie, które nadaje się również do suszenia owoców i suszenia warzyw, jeśli więc zastanawiasz się nad zakupem, weź pod uwagę, że wykorzystasz je również do innych rzeczy.

Suszarka wykorzystuje prosty mechanizm – na dole zamontowane jest źródło ciepła. Gorące powietrze sprawia, że zawarta w produktach spożywczych woda szybciej odparowuje. Jednocześnie nadmiar wilgoci jest odprowadzany przez otwór u góry.

Jeśli chcemy suszyć grzyby w suszarce, powinniśmy przygotować je tak samo, jak przy innych metodach – świeże grzyby do suszenia sortujemy, czyścimy i kroimy. Następnie układamy na sitkach suszarki pojedynczą warstwą. Sitka stawiamy na suszarce i włączamy urządzenie.

W trakcie suszenia warto odwrócić grzyby na drugą stronę, żeby zapewnić w trakcie procesu dostęp powietrza z każdej strony. Równomierne wysuszenie jest konieczne, żeby suszone grzyby dobrze się przechowywały!

Suszenie grzybów w suszarce trwa zwykle od 4 do 8 godzin. Najdłużej (około 10 godzin) będą schły maślaki, które zawierają więcej wody.

Jak przechowywać suszone grzyby?

Wysuszone grzyby przekładamy do szczelnego pojemnika, na przykład metalowej puszki lub słoja typu weck. Jeśli suszenie przebiegło prawidłowo, a grzyby są równomiernie i dokładnie ususzone, możemy przechowywać je w zamknięciu przynajmniej przez kilka miesięcy!

Więcej o przechowywaniu suszonych grzybów dowiesz się z naszego artykułu: https://zamrazarka.com/jak-przechowywac-grzyby-suszone/

Do czego wykorzystać suszone grzyby?

Grzyby suszone mają fantastyczne walory smakowe, o czym nie trzeba przekonywać żadnego ich miłośnika!

Najbardziej popularne są tradycyjne potrawy bożonarodzeniowe z ich wykorzystaniem. Ususzone grzyby pojawiają się w co drugim świątecznym przepisie! Używamy ich, gotując tradycyjną zupę grzybową, bigos, do farszu na pierogi, do postnej kapusty z grzybami, grzybowych uszek czy łazanek z kapustą i grzybami.

Suszone grzyby możemy wykorzystywać również do różnych potraw na co dzień. Smak grzybów idealnie komponuje się z krupnikiem, żurem, a także zupą cebulową. Na bazie suszonych grzybów przygotujemy również sos grzybowy. Grzyby możemy również panierować i smażyć jak kotlety schabowe.

A wy – suszycie grzyby? Macie swoje sprawdzone sposoby? A może wykorzystacie w kolejnym sezonie nasze metody na suszenie grzybów?

Bigos z suszonymi grzybami
Tradycyjny bigos z grzybami
Kategorie:
Grzyby leśne

Comments are closed.