Papryka to ważny składnik dań z wielu zakątków świata. Faszerowana, pieczona, marynowana i jedzona na surowo świetnie smakuje solo i jako dodatek do innych dań. Często jednak zastanawiamy się jak przechowywać paprykę, by jak najdłużej zachowała świeżość. Podpowiadamy jak to zrobić nie tracąc pełni smaku.
Choć przez lata panowało przekonanie, że najwięcej witaminy C jest w cytrynie, okazuje się, że liście szpinaku i właśnie papryka mogą nam jej dostarczyć znacznie więcej – nawet 300% dziennego spożycia.
Mała, a pełna skarbów
Papryka to również skarbnica magnezu i witamin A oraz B6, a także likopenu, który ma silne działanie antynowotworowe. Dodatkowo spożywanie papryki z jedzeniem o dużej zawartości żelaza wspomaga jego przyswajanie, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na anemię.
Fani ostrzejszych smaków docenią też pełną kapsaicyny papryczkę chili, a także jej ostrzejszą kuzynkę, jalapeno. Ale również słodka i mniej ostra wersja powinna jak najczęściej gościć w naszym menu.
Trzy kolory
W zależności od stopnia dojrzałości możemy spotkać trzy kolory papryki: zielony, żółty i czerwony. Zielona, podobnie jak w przypadku pomidorów, to wersja jeszcze niedojrzała. Żółta lub pomarańczowa to warzywo nieco bardziej dojrzałe niż zielone, ale jeszcze nie tak, jak czerwone. Bo to właśnie czerwona wersja jest najbardziej dojrzała i bogata w wartości odżywcze.
Wybarwienie i intensywność koloru zależne są od warunków uprawy, czyli wilgotności powietrza i temperatury. Którą wersję wybrać? Każda ma w sobie mnóstwo dobroczynnych elementów – im mocniejszy kolor, tym więcej. Jednak nawet zielona papryka zawiera więcej substancji odżywczych niż niektóre owoce.
Przechowywanie papryki
Sposobów na przechowywanie papryki jest co najmniej kilka. Jednak niezależnie od tego, w jakich warunkach zdecydujemy się trzymać to popularne warzywo, powinniśmy uważnie przyjrzeć się przechowywanym warzywom.
Papryki, które chcemy przechować, powinny być twarde i mieć lśniąca skórkę. Jeśli dany egzemplarz jest miękki, świadczy to o tym, że papryka była zerwana jakiś czas temu i utraciła sporo wilgoci.
Ważne jest również, by skórka nie miała plam, miękkich miejsc ani nacięć. Przyjrzyjmy się również łodyżce – powinna być zielona, ale nie sucha.
Dodatkową podpowiedzią w kwestii świeżości papryki jest również jej waga. Mimo specyficznej budowy w środku wybrana przez nas papryka powinna być dość ciężka.
Na blacie czy w lodówce?
Choć niektóre warzywa korzeniowe i bulwiaste, takie jak np. marchew, pietruszka czy buraki można przechowywać w przewiewnym miejscu w temperaturze pokojowej, to paprykę znacznie lepiej przechowywać w chłodnym miejscu.
Wszystko przez to, że najbardziej optymalna temperatura to około 7,5 stopnia Celsjusza. W ciepłym miejscu papryka zaczyna szybko psuć się i gnić, podobnie jak w zbyt niskiej temperaturze, czyli około 3 stopniach Celsjusza.
Dlatego też papryka najdłużej pozostanie świeża w naszej lodówce. Większość nowych sprzętów jest już wyposażona w specjalną szufladę, w której możemy przechowywać warzywa. W starszych modelach wystarczy umieścić je na jednej ze środkowych półek. Właśnie tam zapewniona będzie nie tylko optymalna temperatura, ale także odpowiednie wilgotność powietrza.
Dodatkowa ochrona
Zanim jednak włożymy paprykę do lodówki, dobrze umieścić ją w foliowym woreczku. Opóźni on działanie etylenu i sprawi, że produkty dłużej zachowają świeżość. Etylen to związek chemiczny, który przyspiesza dojrzewanie owoców i warzyw w przyrodzie oraz ich przejrzewanie, gdy są już dojrzałe. Niektóre owoce wydzielają go jeszcze długo po zerwaniu.
Dlatego też ważne jest, by papryki przechowywane były z daleka od takich owoców jak jabłka czy banany. Zbyt twarde awokado lubi ich towarzystwo, bo dzięki temu szybciej dojrzewa – zarówno jabłka jak i banany to mistrzowie produkcji etylenu.
Folia zapobiegnie przyspieszonemu dojrzewaniu papryki i zbyt szybkiej utracie wilgoci. Do woreczka można również włożyć papierowy ręcznik i zrobić kilka niewielkich dziurek. Papryka przechowywana w ten sposób zachowa smak nawet przez 3-4 tygodnie.
W przypadku przechowywania papryczki chilli folia nie jest konieczna. Papryczki wystarczy owinąć ręcznikiem papierowym i w takim opakowaniu umieścić w lodówce.
W kawałkach
Jeśli wiemy, że zjemy paprykę w ciągu 3-4 dni lub nie zużyjemy w całości przekrojonego owocu, można włożyć go w kawałkach do plastikowego pojemnika.
Zabierając się za krojenie papryki trzeba pamiętać nie tylko o dokładnym umyciu, ale również osuszeniu warzywa. Następnie wykonujemy koliste nacięcie wokół zielonej części papryki i usuwamy cały trzon. Dzięki temu łatwiej będzie również pozbyć się większości nasion.
Jeśli chcemy przechowywać paprykę w większych kawałkach, wystarczy rozkroić ją wzdłuż białych zgrubień widocznych we wnętrzu warzywa. Dzięki temu prostemu zabiegowi otrzymamy 3 lub 4 równe kawałki. Przygotowany produkt wkładamy do foliowego worka lub plastikowego pojemnika, a potem do lodówki.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by przechowywać drobniej pokrojoną paprykę. Najczęściej kroimy ją na wąskie paski lub jeszcze drobniej, w kostkę. W trakcie krojenia na mniejsze kawałki najlepiej po wyjęciu nasion i rozkrojenia wzdłuż białych zgrubień położyć paprykę tak, by skórką dotykała deski. Dzięki temu będziemy mieć lepszy dostęp do środka warzywa, a całość nie będzie się przesuwać.
Papryka pieczona
Innym ciekawym sposobem na przechowanie papryki jest jej upieczenie. Wyselekcjonowane egzemplarze poddane działaniu wysokiej temperatury pozwolą odkryć swój nieco inny, bardziej słodki smak i wyjątkowy aromat.
Paprykę, którą chcemy upiec myjemy, osuszamy i kroimy na duże kawałki. Układamy na blasze zabezpieczonej folią aluminiową i umieszczamy w piekarniku nagrzanym do 250 stopni Celsjusza. Pieczemy aż do momentu, w którym warzywo nabierze ciemniejszego koloru i aromatu.
Po ostudzeniu możemy zdjąć skórkę z upieczonych kawałków i dodać je do sałatek czy kanapek z sałatą.
Faszerowana papryka
Inną opcją przygotowywania papryki w wysokiej temperaturze jest jej faszerowanie. Najprościej przygotować ją odcinając dookoła górną część warzywa razem z zielonym ogonkiem. Następnie należy wyjąć gniazdo z nasionami i oczyścić białe zgrubienia, choć krok ten nie jest konieczny.
Do środka papryki możemy włożyć przeróżne nadzienia. Najpopularniejsze są mieszanki, w skład których wchodzi mięso i ryż lub kasza. Dodajemy do nich pieczarki, pietruszkę, żółty ser lub inne ulubione dodatki, a następnie pieczemy w piekarniku.
Czy można suszyć paprykę?
Podobnie jak np. pomidory paprykę również można suszyć. Najlepiej wykorzystać do tego piekarnik lub specjalną suszarkę do warzyw i owoców.
Zaczynamy od tego, że paprykę myjemy, osuszamy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy. Kawałki mogą być większe lub mniejsze, choć warto pamiętać, że to te mniejsze będą szybciej gotowe.
Przygotowany produkt umieszczamy na tackach suszarki i ustawiamy odpowiedni program lub wkładamy do piekarnika. Nagrzewamy go do około 100 stopni Celsjusza i suszymy przez kilka godzin pamiętając o tym, by drzwiczki były cały czas uchylone. Dzięki temu gromadząca się wilgoć będzie miała jak uciec.
Po ususzeniu paprykę studzimy, a potem możemy dalej przetwarzać:
- włożyć w całości do szczelnych, szklanych pojemników lub słoików
- posiekać i umieścić w słoikach lub w zalewie
- zmielić i dodawać do potraw jako przyprawę.
Suszone chili
W podobny sposób można suszyć chili, choć w jej przypadku wystarczy nanizać ją na gruby sznurek wykorzystując zielone ogonki i powiesić w ciepłym, przewiewnym miejscu. Po kilku tygodniach papryczki zmienią kolor na ciemniejszy i będą gotowe do użycia.
Czy można mrozić paprykę?
Mrożenie to zawsze dobry pomysł na przechowywanie, zwłaszcza jeśli dysponujemy większą ilością papryki. Przechowywanie warzyw zamrażarce nie wpływa na ich smak, niska temperatura powoduje jedynie niewielką utratę witamin i wartości odżywczych, a odpowiednio mrożone i rozmrożone będą jak świeże.
Przed mrożeniem paprykę można zblanszować, choć nie jest to konieczne. Zawsze jednak warto ją pokroić i poporcjować. Ułatwi to rozmieszczenie warzywa w zamrażarce i odmrożenie dokładnie takiej porcji, jakiej będziemy potrzebować.
Egzemplarze przeznaczone do mrożenia dobrze jest również umieścić na kilka godzin w lodówce. Schłodzenie warzywa przyspieszy proces zamrażania.
Krok po kroku
Samo mrożenie warto podzielić na dwa etapy: wstępny, podczas którego na kilkanaście godzin umieścimy kawałki papryki na tackach lub deskach tak, by nie stykały się ze sobą. Dzięki temu unikniemy ich sklejenia i powstania nieapetycznej brei po rozmrożeniu.
Następnie przekładamy przygotowane warzywo do foliowych worków lub plastikowych pojemników i wkładamy do zamrażarki.
Po zamrożeniu papryki najlepiej spożyć ją w ciągu 12 miesięcy. Jeśli jednak zdarzy się, że ulegnie ona rozmrożeniu, absolutnie nie wolno zamrażać jej ponownie. To zasada, której podlegają wszystkie produkty spożywcze.
Więcej o tym jak przechowywać paprykę po zamrożeniu możecie przeczytać w tym artykule.