Jak mrozić brokuł? Instrukcja krok po kroku

Wygląda jak zielony kalafior i ma tylu zwolenników, co przeciwników. Jest jednym z pierwszych produktów, które podaj się dzieciom przy rozszerzaniu diety. Oprócz kuchni, można go stosować także w kosmetyce i pielęgnacji skóry. Jak mrozić brokuł, by zawsze był zdrowy i smaczny?

Brokuł to jedno z warzyw wskazujących właściwości antynowotworowe. Spożywany regularnie, podobnie jak jarmuż czy kapusta pozwala walczyć z wrzodami żołądka i anemią. Korzystnie wpływa na wzrok, reguluje poziom cukru we krwi, a dzięki niskokaloryczności sprzyja utracie i utrzymaniu wagi.

Powinny go unikać jedynie osoby z chorobami tarczycy. Wszystko ze względu na ograniczanie przyswajania jodu. Dla pozostałych powinien być smacznym i zdrowym składnikiem diety.

Zdarza się jednak, że nie wykorzystamy całego brokułu i boimy się, że pozostałe różyczki zwiędną lub się zniszczą. Bez problemu można je zamrozić, przedłużając świeżość. Surowe brokuły wytrzymają w lodówce mniej więcej 14 dni, gotowane jedynie 9. Po zamrożeniu ten czas wydłuża się do 12 miesięcy.

To również świetne rozwiązanie na zgromadzenie zielonego przysmaku latem, gdy ceny są najniższe, a wykorzystanie zimą, gdy kilkukrotnie zwiększa swoją sklepową wartość.

Jak mrozić brokuł?

Jak w przypadku zdecydowanej większości mrożonych warzyw i owoców, zaczynamy od ścisłej selekcji.

Do mrożenia zawsze najlepiej wybierać egzemplarze dojrzałe i zdrowe, bez widocznych oznak gnicia czy niechcianych lokatorów. Mrożenie zatrzyma proces psucia się, ale po rozmrożeniu przebiega on błyskawicznie.

Zdrowe warzywo dokładnie myjemy pod bieżącą wodą. Po wstępnym opłukaniu można na moment zostawić brokuł w misce z wodą, by na pewno pozbyć się drobnych owadów z jego zbitej struktury.

Umyty brokuł przed zamrożeniem wymaga dokładnego osuszenia. Można po porostu zostawić go na dłuższy czas na suszarce lub durszlaku. Można również przyspieszyć ten proces wykorzystując papierowe ręczniki, które świetnie chłoną wilgoć.

Kiedy brokuł będzie suchy, dzielimy go na różyczki. Teoretycznie można zamrozić go w całości, ale zajmie znacznie więcej miejsca. Niemożliwe będzie też rozmrożenie mniejszej, potrzebnej do jednego dania porcji.

Dlatego przy zamrażaniu warto pomyśleć do czego będziemy używać mrożonego brokułu. Jeśli do zup można mrozić go w większych kawałkach. Jeśli ma trafić np. do sałatki, lepsze będą bardziej rozdrobnione fragmenty.

Jak mrozić surowy brokuł?

W przypadku brokułu najpopularniejsze są 2 sposoby mrożenia: na surowo lub po obgotowaniu.

Na surowo najlepiej mrozić brokuł, który później wykorzystamy np. do zup.

Umyte i osuszone warzywo układamy na tackach lub deskach tak, by różyczki nie stykały się ze sobą.  Wkładamy brokuł na kilka godzin do zamrażarki. Po takim wstępnym zamrożeniu przekładamy do woreczków lub pudełek i wkładamy z powrotem do zamrażarki.

Jak mrozić gotowany brokuł?

Jeśli chcemy, by brokuł pozostał jędrny i nie stracił koloru, zanim zaczniemy go mrozić, warto go zblanszować.

Blanszowanie to nic innego niż zagotowanie produktu, a następnie jego natychmiastowe schłodzenie. To bardzo popularny proces przy mrożeniu. Blanszuje się np. marchew, paprykę, szczaw czy grzyby.

Brokuł również warto zblanszować – wystarczy umyte i rozdzielone różyczki wrzucić do osolonego wrzątku. Wystarczą 2-3 minuty. Po tym czasie wyjmujemy brokuł i od razu wrzucamy do bardzo zimnej wody. Dla lepszego efektu można do niej wrzucić kilka kostek lodu.

Zblanszowane brokuły trzeba przede wszystkim ostudzić, a także osuszyć. Później postępujemy jak przy mrożeniu surowego warzywa. Różyczki wstępnie mrozimy na tackach, a potem przekładamy do finalnych pojemników.

Jak rozmrozić brokuł?

Jeśli chcemy dodać mrożony brokuł np. do zupy, nie ma potrzeby rozmrażania. Wystarczy wyjąć go z zamrażarki i dodać do gotującego się bulionu czy wywaru.

Jeśli chcemy upiec lub usmażyć brokuł, rozmrożenie będzie konieczne. Najlepszym sposobem jest przełożenie porcji brokułu z zamrażarki do lodówki.

Brokuł można również rozmrażać w temperaturze pokojowej. Nie polecamy jednak rozmrażania w kuchence mikrofalowej. Takie rozmrażanie pozbawi brokuł większości substancji odżywczych i witamin i bardzo zmięknie.

Niezależnie od tego jak będziemy zamrażać i rozmrażać brokuły, jedno jest pewne – raz rozmrożonych nie można zamrozić ponownie. Może to prowadzić do bardzo nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych.

Kategorie:
Jedzenie

Comments are closed.